Хрватската старлета ноќта ја поминала со султан вреден 250 милиони евра: Тој е опседнат со секс, има 9000 автомобили

7 мај, 2020
nives

Нивес Целзиус била во можност да се сретне со богатиот султан Хасанал Болкијах.

Хрватската пејачка и ТВ-личност Нивес Целзиус (38) откри дека пред седум години имала можност да се запозане со Премиерот и 29-от султан на Брунеј, Хасанал Болкијах (73). Таа откри како изгледало тогаш тоа дружење меѓу нив.

Хасанал Болкијах има огромно богатство проценето на 250 милиони евра, а тоа се зголемува секоја секунда. Поседува 9000 автомобили и веќе е добро познато дека Болкијах е опседнат со сексот. Во 1997 година, во јавноста се дознава за развратниот живот и аферите на султанот.

Синот на султанот Ал-Мухтаде Билах (46) е сопственик на фудбалскиот клуб Брунеј „ДПММ ФК“, во кој Дино Дрпиќ (38), поранешниот сопруг Нивес Целзиус (38) играше на почетокот на 2013 година.

Дино навистина уживал во егзотичниот азиски остров. Хасанал го сместил во луксузен хотел и му го отстапил личниот возач, а Нивес го посетила пред 7 години. На 36-часовен лет, нејзината тогашна 5-годишна ќерка Таиша и правела друштво. Таа го оставила нејзиниот син Леон во тоа време во Загреб, поради училишните обврски, а за него се грижела неговата баба.

По пристигнувањето во Сингапур, Нивес и ќерката Таиша ги ги дочекале колегите на Дина, бидејќи во тој моменти тие почнувале со натпревар.

– Стигнавме во моментот кога тие завршија со загревањето, 15 минути пред почетокот на играта. Таиша, несвесна дека тато е на работа, истрча на теренот за да го прегрне. Луѓето беа малку збунети, но им беше дозволено да се поздрават – изјавила Нивес во тоа време.

Веќе по неколку дена во Брунеј, Целзиус се чувствувала многу удобно и добила желба да  изнајми вила покрај море во Брунеј каде би останала да живее.

– Во овие неколку дена, речиси се ми се допаѓа. Во првите денови имавме многу работа за да се преселиме во станот, но сега ги решивме тие главни работи и уживаме. Луѓето се љубезни, живееме во соседство кое е многу тивко и претежно населено со странци. Планираме да го посетиме целиот Брунеј – изјавила таа во тоа време.

– Ќе останеме еден месец, а кога ќе заврши училиштето, нашиот син Леон ќе дојде со нас – вели Нивес, кој верувала дека ќе го воодушеви султанот. Таа планирала да се пресели во Азија затоа и било доста од балканскиот менталитет.

Сепак, Нивес тогаш се запознала со внукот на славниот диктатор и владетел на островот. Пред да присуствува на неговата роденденската забава, таа добила наредба да не се облекува провокативно, во согласност со нивната вера и обичаи.

„Бев малку загрижена за облекувањето, бидејќи ме замолија да не бидам премногу провокативна“, се изјаснила Нивес на социјалните медиуми во тоа време.

И за чудо Нивес носела фустан кој ги прикривал сите нејзини атрибути, но сепак ги покажала рамената и нозете.

Идилата во Брунеј не траеше долго. Фудбалскиот клуб во кој играше го раскина договорот со Дрпиќ, по само четири месеци и така пропаднаа плановите на Нивес да го поминат летото на егзотичен остров, а една година подоцна, Дино и Нивес се разведоа.