И вети на љубовницата дека ќе ја сака до смрт. Пред венчавката, Џордан и испрати љубовно писмо на познатата актерка!

3 јуни, 2020
2237381_pjimage-4_ls

Љбовното писмо од 20 страници, напишано од легендарниот Мајкл Џордан до актерката и манекенка Ејми Хантер во 1989 година, беше продадено на аукција на неверојатни 25.703 американски долари во неделата, јавуваат американските медиуми.

Писмото било напишано на листови хартија од хотел во Мичиген, каде престојувале Чикаго Булс додека се бореле со Детроит Пистонс за финалето на конференцијата во 1989 година.

Несомнено е дека писмото достигна неверојатна цена благодарение на документарецот „Последниот танц“, кој имаше неверојатен успех.

Интересно е што писмото било напишано само два месеци пред закажаната венчавка со неговата прва сопруга Хуанита Вана, со која веќе имал едногодишен син, Џефри. Во содржината на писмото, Јордан ги наведува причините за прекинување на нивната љубовната романса.

“Ејми, понекогаш сум најсебична личност на светот затоа што размислував само за една година. Признавам дека направив грешка, но не можев да ја сменам мојата одлука. Ако ја имав променето, ќе имавме големи проблеми. Не можевме да живееме со таков притисок”. , Напиша Џордан, додавајќи дека сè би било поинаку ако тој би бил обичен човек:

“Ејми, да бев обичен човек со работа од 9 до 17 часот, нема да беше тешко да признаам грешка. Сепак, јас сум Мајкл Џордан кој се смета за совршен човек. „Можете ли да замислите каква е таа одговорност? Да не го спомнувам бебето што го имам со една дама што ја сакам три и пол години. Ејми, секогаш ќе те сакам, сè до денот кога ќе умрам“, напиша Џордан.

Познатиот кошаркар се ожени со Хуанита во Лас Вегас два месеци подоцна, меѓутоа, тие се разведоа во 2006 година. Тој има три деца со својата прва сопруга. Интересно е што во 2013 година, тој се прежени за манекенка Ивет Пријето и една година подоцна доби близнаци Викторија и Изабел.

Ејми немаше многу среќа во Љубовта. Таа се омажи за продуцентот Тони Корнелиус, но подоцна се разведе.