И вие ги правите: 4 грешки што сите ги правиме при купување фармерки!

24 мај, 2020
Насловна

Кога одите во потрага по вашите нови совршени фармерки, треба да прифатите неколку работи пред дури и да дојдете до продавницата. Првата е дека ќе мора да промените многу, а втората е дека можеби не ги пронајдовте истите фармерки што ги носевте во последните 3 години, кои беа толку совршени за вас и сега сакате да ги пронајдете истите. Една од ситуациите во кои сте се нашле порано е да се вратите дома од шопинг со партали што скоро никогаш не ги носите и дека само собирате прашина во вашиот плакар. Така што новите фармерки не би биле едно од оние партали, ова се 4 грешки што треба да ги избегнете при купување на ова парче облека.

1. Не плашете се од кабината што за пресоблекување

Знаеме, носите со големина 38, знаете дека е вашата големина и секогаш купувате пантолони со таа големина – и тие се добри за вас. Па, зошто да губите време на промена облека и да ги испробате новите панталони што сакате да ги купите? Ако ви се случува да купите фармерки на слепо, постои добра шанса да мора да се вратите или да ги замените. Денес има толку многу различни стилови на фармерки, а секоја продавница има категоризација со различна големина. Нешто што е 38 во една продавница, ќе биде 36 во друга, џинс од момче со големина 38 може да не ви одговара, како и слабиот модел во иста големина. Затоа, треба да земете неколку големини во кабината и да ги испробате. Исто така, не сите модели добро им одговараат на сите еднакво, но за да знаете како ви одговара специфичен модел, мора да го испробате. Наведнувајќи ги фармерките на себе и да судите на тој начин не е доволно да го купите ова парче облека.

2. Ние купуваме фармерки што ни се убави, но не и наш стил

Друга грешка што правиме дека можеме да влијаеме и да се промениме е тоа што купуваме фармерки што ги гледаме во продавницата за кукли и тие изгледаат прекрасно за нас. Тие се модерни, убави, а слични ги носеше Бела Хадид и изгледаа врвно. Вие завршувате да ги купувате, иако знаете дека тие не се ваш стил, но мислите дека ќе најдете нешто во вашиот плакар за да ги комбинирате. Во повеќето случаи, ова не се случува. Бидејќи ова не се фармерки што одговараат на вашиот стил, секогаш ќе посегнете по оние што одат со вашите секојдневни комбинации, а овие ќе стојат настрана и ќе ги носите еднаш или воопшто нема. Секогаш гледајте на сечењето на фармерките, материјалот, удобноста, должината на нозете … Ако стилот не ви одговара и не се чувствувате пријатно во нив, подобро би ги прескокнале само тие.

3. Ние купуваме фармерки кои се премногу ефтини

Нема ништо лошо во заштеда и купување на поевтина варијанта на облека наместо некој скап дизајнер. Сепак, треба да размислите каква би била нормалната цена. Само затоа што во продавница гледате дека партали се продаваат за 15 евра не значи дека треба веднаш да купите 5 од нив. Многу ефтина цена кога станува збор за фармерки, открива и квалитет, честопати премногу лош. Подобро е да вложите некој денар повеќе и да имате фармерки кои нема да се скинат за неколку месеци или што нема да висат на колена по една облека. Ќе имате квалитетни фармерки долго време, и тие ќе изгледаат добро без оглед на тоа дали ги носите еднаш или по 150-ти пат. Тие се премногу евтини полни со разни други материјали, како што е спандекс, кој се менува во форма по неколку носења. Значи, тие всушност не инвестираа, туку ги фрлија парите, затоа што наскоро ќе мора да добиете нови. Ова е парче облека во кое вреди да се инвестира.

4. Не размислуваме за тоа што треба да биде главниот критериум – удобност

Она што е важно е како изгледаат фармерките – секако, сè уште сакате да изгледате што е можно поубаво во нив. Но, тоа не треба да биде единствениот или одлучувачки критериум што го имате при купувањето. Она што сите забораваме да го провериме е колку е пријатно тоа парче фармерки што ни се допаѓа. Затоа е важно да ги пробате, но и да се обидете да седите во нив или да седнете во кабината. Ако не можете да го сторите тоа или можете, но не се чувствувате пријатно – дури и не размислувајте да ги купувате. Тие мора да бидат удобни во секоја позиција, во спротивно оваа бројка не е за вас. Ќе поминете часови и часови во фармерки, без разлика дали се на факултет, работа, дружење со пријателите, на состанок … и ќе мора да седите и да седите неколку часа во сите овие прилики. Ако не ви е пријатно да клекнувате или да седите, па дури и да стоите нормално, за жал мора да им кажете „бај бај“. Секогаш пробајте поголем број, можеби проблемот е во големина, но понекогаш може едноставно да биде во стил, но сите ние имаме различна форма на тело.