2 особини што треба да ги научиме од психопатите: И од најлошите може нешто да се научи!

20 октомври, 2020
психо

Еве за што станува збор
Психопатите се арогантни лажговци кои знаат како да ја завиткаат „жртвата“ околу малиот прст. Тие се криминалци и измамници. Немаат совест, не се способни за длабоки чувства, не знаат да сакаат и не ги ценат луѓето.

Психопати: Што можеме да научиме од овие луѓе?

Тие ги искористуваат другите, манипулираат, заплашуваат и добиваат што сакаат. Тие се способни максимално да исцрпат некоја личност и тоа воопшто не им претставува проблем. Тие не се срамат. Тие се типови на луѓе кои поминуваат низ вода и на крајот остануваат суви!

Еве што можеме да научиме од нив:

  1. БЕСТРАШНОСТ

Британскиот психолог Кевин Датон, специјализиран за проучување на психопати, и тој самиот беше дете на психопат.

Од татко му научил една мудрост:

Тие велат дека стравот кај луѓето се развил како механизам за преживување од предаторите. Но, дали неодамна сте виделе тигар како шета по улиците на вашиот град?”

Кога Кеви размислуваше за зборовите на неговиот татко, сфати: тој никогаш не видел тигар на улица, но како и секоја личност – се плашеше. Нормално е да се чувствува страв, но само ако се појави со причина. Но, да се чувствува страв во современиот свет понекогаш е несоодветно.

Луѓето се плашат од понижување, потсмев… Понекогаш стравот го попречува нормалниот живот, бидејќи стравот го парализира човекот. Луѓето станаа заложници на стравот благодарение на свеста, говорот и социјалните односи.


Кај животните, сето тоа е различно: ако замавнете со стап кон куче, тоа ќе се исплаши. Веднаш штом ќе го отстраните стапот, кучето среќно ќе се сврти и ќе замине и ќе заборави на вас и заканата – животот е прекрасен за него.

Додека едно лице секогаш ќе размислува за потенцијалната опасност и ќе се плаши. Како што животот продолжува.

Меша Селимовиќ го рече тоа вака: “Бој се овна, бој се говна. А кога ќе живеете?”

Психопатите се бестрашни. Нивните мозоци се собрани на поинаков начин. Одлучноста, па дури и ароганцијата, ја придружуваат бестрашноста.

Ако се ослободите од стравот – можете да правите што сакате.

  1. ШАРМ

Психопатите се одлични во ова. Тие можат да шармираат во секое време. Психопатите не се плашат дали ќе направат нешто погрешно, дали ќе направат нешто несоодветно – не им е грижа што мислат луѓето за нив.

Замислете само колку убави, харизматични и шармантни луѓе поминуваат низ животот со наведнати глави затоа што се загрижени што ќе кажат луѓето?!

Психопатите имаат его до свемирот. Тие се премногу самоуверени и премногу арогантни. И тоа е она што плени!

Луѓето мислат: Тој е толку полн со самодоверба, затоа е во право!

Затоа, слободно покажете го вашиот шарм и не плашете се од тоа што другите ќе кажат. Подигнете ја главата и правете што сакате.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Психопатите не се лица чие однесување треба да се следи. Но, понекогаш можеме да научиме нешто од најлошото!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum