7 работи поради кој жената во 21 век не треба да се чувствува виновна!

13 април, 2020
download

Зошто имате чувство како постојано да се правдате на сите околу вас? Поради вашиот избор во кариерата? Како го поминувате слободното време? Начинот на облекување и шминкање или можеби дури и изборот на партнер и причините поради кои не сакате да стапите во брак и да имате деца?

Многу слушаме за тој 21 век и како е време да се променат нештата еднаш засекогаш, особено кога станува збор за прашањето за жените и нивната позиција во општеството.

Овие се само некои од прашањата со кои жените секојдневно се соочуваат и треба да се оправдаат себеси пред светот, што навистина не би требало. Па ние сме во 21 век!

Одите на заслужен спа-викенд? Дали одлучувате да одите на патување во природа? Дали конечно сте платиле курс за нешто што ве опушта? Можеби конечно сте издвоиле време и пари да си дозволите неколку професионални третмани за масажа или третман од глава до пети во салон за убавина? Можеби само сакате да го поминете целиот викенд не одговарајќи на телефон и гледајќи ја омилената серија? И како точно реагираше околината на овие ваши планови?

Ова е листата на работи, за кои најчесто сите жени се правдаат:

Кариера
Сигурно секој има своја идеја која професија е најдобра за иднината, со која се заработува најмногу, а која исто така ги исполнува критериумите дека е премногу барана и дека е сигурена, а можеби и интересена. Некои сметаат дека е невозможно да се консолидираат сите овие елементи на едно место. Сепак, секој има свое мислење за тоа што го прави. Секој заслужува почит кон изборот на своите професии. Особено за напорот што се вложува.

Не одговорање на пораки во очекуваното време
Никој, ама баш никој не знае со сигурност во каква гужва сте, колку сте зафатени, колку сте расположени и колку сте зафатени во даден ден, момент… И затоа никој нема право да се исмева, буни, прекорува и протестира затоа што не одговоривте на порака, е-пошта или повик во времето што го очекувале другите од вас. Запомнете го ова.

Одржување на куќата чиста цело време
Замислете, не го усисувавте станот овој викенд, а поминаа веќе два викенда? Сепак, беше многу убаво време овој викенд, а претходниот викенд бевте премногу уморни. До кога планирате да имате грижа на совест за еден тепих, малку прашина и трошки?

Начинот на кој можете да се опуштите и уживате во слободното време
Бесмислени романтични комедии? Озборувања за славни личности? Модни списанија што веќе ги имате на ум? Да се образуваш, да ја цениш квалитетна литература и уметност и да бидеш генерално заинтересиран за нив, не значи дека немаш свои забавни начини на кои уживаш, што многумина не ги разбираат, затоа што очекуваат да се појавиш со изреки од Достоевски или пак да гледаш само некои документарни филмови. Не заборавајте, правете го она што го сакате во слободно време.

Како изразувате емоции
О, не, повторно бевте премногу емотивни за приказната што воопшто не беше толку застрашувачка? Што не е во ред со вас? Другите околу вас се прашуваат. И најлошо од сè, вие се прашувате. Не, не сте премногу емотивни. Денешниот свет е премногу груб, тој си дава право да се меша срамно во сè, да осудува и да има мислења за тоа.

Колку сте, како и со кого во врска
Пет години? И вие сè уште не живеете заедно? Шест години и сè уште не планираат да стапат во брак? Страшно чудно. Дали си сама? Колку веќе? Тоа е многу. Само запрашајте се какви луѓе всушност го осудуваат вашиот емоционален статус. Колку навистина знаат? Дали е важно што велат тие? Навистина?

Колку пати сте погрешиле до сега

Не ви се допаѓа и ова работно место? Ниту, пак, изгледа дека оваа врска има перспектива како што изгледаше? Повторно пропадна вашата идеја за деловен состанок. Добро и? Затоа ние ќе ви кажеме пак, иако можеби знаете. Животот не тестира сите нас, а тоа го прави на сите полиња. Бројот на пати кога сте паднале не значи многу, само бројот на пати кога сте застанале и повторно сте пробале. Ова е единствениот правилен начин на кој треба да се гледаат поразите, бидејќи тие се составен дел од животот. Веќе го знаете тоа.