„Ако Меланија сака да оди, пуштете ја!“: Односот на Трамп со првата дама на САД

9 септември, 2020
tramp-i-melanija-830x0

„Бракот на Мелани и Трамп е само договор, јасен и едноставен“, тврди поранешниот адвокат на претседателот на САД.

Доналд Трамп ги крена рамениците кога дозна дека Меланија може да го напушти поради наводната измама, тој ја искористи својата ќерка Иванка за да ги шармира мажите за време на деловните договори и го критикуваше изгледот на неговата ќерка Тифани. Ова е резимето на новата книга „Нелојална“ на Мајкл Коен, поранешен личен адвокат на претседателот на Соединетите Американски Држави, пишува Дејли Меил.

Коен тврди дека на Трамп не му пречела реакцијата на Мелани на неговото наводно неверство и се однесувал како неговиот трет брак да е „само друга зделка“.

Трамп, наводно, му рекол на Коен:

– Секогаш можам да најдам друга жена. За мене тоа не е проблем, ако сака да оди, пушти ја!

Меѓу насловните страни на „Нелојална“ се најде уште една застрашувачка приказна. Наводно, Трамп се пофалил дека ја користел својата ќерка Иванка како „мамка“ за да им го одвлече вниманието на бизнисмените што ги сретнал, бидејќи проценил дека „не можат трезвено да размислуваат кога се во близина на Иванка“.

Авторитативен „чистач“ на непосакувани сведоци

ФБИ го уапси Мајкл Коен во 2016 година затоа што тој и платил на порно sвездата Сторми Даниелс 130 000долари неделно пред изборите; Сторми изјави дека имала сексуална врска со Трамп, по што следуваше жесток вербален судир меѓу неа и Трамп на Твитер. Коен беше осуден на три години затвор за кршење на правилата за финансирање на кампањата и други злосторства, но летово беше пуштен на домашен притвор на една година за време на корона вирусот.

Во претходните медиумски настапи, Коен потсети дека во 2007 година, поранешниот сопруг на шминкерката Џил Харт им се обрати на медиумите, тврдејќи дека Трамп, тогаш „само“ милијардер и без јасно изречени претензии да се кандидира за претседател на САД, ја малтретирал и сексуално ја нападнал во 1993 година. . Коен доби не толку лесна задача да преговара со Џил, која ги негираше обвинувањата на нејзиниот поранешен сопруг кон Трамп. Како и да е, приказната повторно се појави за време на кампањата на Трамп за претседател на Соединетите држави.

Како човек кој ги „пегла“ сите непријатни ситуации, на Коен му беше дадена задача да оди кај Меланија и да објасни како Харт и Трамп ги негираат тврдењата, но тој знаеше дека се наоѓа на „лизгав терен“.

– Секој од нас беше свесен за измамата, но го почитувавме непишаното правило дека нема да признаеме што се случило. Бев сигурен дека знаеше дека ја лажам. Меланија знаеше сè, но не го стори она што повеќето жени би го направиле во нејзината ситуација – изјави Коен.

Во 2011 година, обвинувањата на Сторми Даниелс се појавија на радарот на Трамп, а Коен, како личен адвокат на Трамп, имаше задача да ги „пегла“ и нив и да ги снема со некаква магија.

– Сигурен сум дека Меланија нема да го сфати ова добро. Запомнете дека сум оженет со жена од источна Европа. Тие не простуваат вакви работи – Коен ја пренесува вознемиреноста на идниот претседател откако дозна дека Сторми ќе излезе во јавноста.

Кога Сторми замолкна, Трамп, според Коен, ја погледнал нејзината фотографија и искоментирал колку е тажно за продуцентите на „Чирак“, на кој бил домаќин во тоа време, да не ја покануваат како гостин.

– Човече, би било одлично за гледање. И одлично за мене – рече Трамп.

„Не ако Меланија дознае“, рече Коен.

„Никогаш не научи да ги почитува жените“

Поранешниот личен адвокат на претседателот на САД во книгата тврди дека тој „знаел дека Трамп ќе донесе убави жени во неговата канцеларија и ќе ги бакнува насилно додека не ги„ скрши “. Тој исто така наведува дека претседателот на најмоќната земја во светот „зграпчувал жени за образите, ги влечел кон себе и ги бакнувал на таков начин што им оставале модринки на усните“.

– Неговите ставови потекнуваат од друга ера, тој никогаш не сфатил дека треба да ги почитува жените. Ако некогаш го фатат како изневерува и Меланија се заканува дека ќе го остави, но тој нема да биде вознемирен ниту повреден, што, претпоставувам, и самата Меланија тоа го знаеше. Нивниот брак е само уште еден договор, јасен и едноставен – пишува поранешниот адвокат на Трамп.

(ВИДЕО) Трамп и нареди на Меланија да се насмее на пресот.

За преглед на видеото ПРИТИСНЕТЕ ТУКА