Бред Пит го направил ОВА на неговиот брат?!Неверојатно е што направи актерот, за ова зборуваат СИТЕ!

10 октомври, 2020
бред

Јавноста знае скоро сè за еден од најзгодните актери во Холивуд, Бред Пит, но многумина не знаат дека тој има и три години помлад брат Даг, кој е голем филантроп. За разлика од неговиот брат, чиј живот беше обележан и со бурни љубовни врски, Даг е во среќен брак триесет години и има три деца. Даг собра 750.000 американски долари за проекти за чиста вода во Танзанија и ја основа фондацијата „Care To Learn“, која се грижи за сиромашни деца.

Тој се одлучи да ја основа оваа фондација откако слушна приказна за момче кое го исмеваа децата на училиште затоа што ги носеше панталоните на мајка си затоа што немаше пари за нови. Тој ја започна својата кариера во компјутерска компанија и продолжува да се занимава со тој бизнис, а американските медиуми пишуваат дека тој е многу успешен и заработува нешто помалку од неговиот постар брат, па се проценува дека богатството на Даг е 240 милиони долари, додека Бредово 300 милиони долари

Даг се занимава со фотографирање и продажба на свои фотографии, а парите ги донира на хуманитарни организации. Во една прилика, тој рече дека најпрво се изнервирал кога новинарите го повикале да проверат некои информации за неговиот брат, па решил да започне да измислува приказни за да види дали ќе ги објави или не. Тој исто така рече дека започнал да ги фотографира папараците кои го следеле, што им пречело, па тие престанале да го следат. Слободното време Даг секогаш го посветува на своето семејство, а кога се заедно, сите негови деца често одат на планинарење или возење велосипед во природа.