Дури ни короната не ги запира купохоличарите: Black Friday е можност за купување или зараза?

26 ноември, 2020
download


Скопје – дури и за време на пандемија, со сите апели и заклучување на градовите, нема да ги спречи оние најупорните продавници.
Имено, тие со денови планираат што и каде да купат утре, на таканаречениот „Black friday“.


Дали е тоа навистина можност за заштеда или маркетиншки трик на продавачите, и дали е дури тоа соодветно во услови на пандемија, а еве што рекоа нашите сограѓани.

„Мислам дека тие ќе ја зголемат цената, а потоа кога ќе дојде, како демек ја намалуваат.

„Па, гледам дека има реклами на секој чекор, и на Facebook и на ваков начин, но не сум сигурен дали тоа е точно и има стварно попусти или и малку измама.

„Па, претежно на некои артикли што остануваат таму, да речеме во магацинот, тие даваат голем попуст, а на некои понови е помал попустот.

„На пример, овде, ш сега е на попуст на 10.000, во Италија, Франција, Шпанија, Португалија е 5.000“.

И покрај моменталната епидемиолошка состојба, шопинг манијата не се откажува ниту оваа година. Строгите мерки за превенција и пократкото работно време на трговските центри принудија голем број трговци да се преориентираат на купување преку Интернет, а најавени се и намалувања до 80 проценти.

„Black Friday не е толку популарен кај потрошувачите, мислам дека повеќе го промовираат и тргуваат трговците кои имаат економски интерес да остварат што повеќе продажба“

Повеќето трговци веќе посочија колку попусти нудат на нивните веб-страници, додека многумина одамна започнаа да испраќаат е-пошта и пораки до своите верни клиенти за тоа колку попусти треба да очекуваат.

„Настојувањето да се доведат во заблуда потрошувачите, треба да се знае дека голем број потрошувачи не ги знаат ниту основните права, тие веруваат во дадената информација, а подоцна преку поплаки го гледаме тоа всушност“

Оваа година, поради пандемијата, омилениот ден за шопинг во годината според сите индикации може да се пресели на Интернет. Редици, гужви и толпи луѓе во затворен простор – дефинитивно не се нешто што се согласува со апелите на лекарите и властите во претходните месеци.

Сепак, Интернет е најбезбедна опција, бидејќи цената што некое лице би ја платила за инфекцијата е многу поголема.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi