Еве зошто кралското семејство никогаш не го користи своето презиме

20 декември, 2020
pxl_reu_080619_24958067_Sab70hu


За британското кралско семејство се знае многу, но за една работа многумина не знаат скоро ништо, а тоа е нивното презиме. Кралското семејство е препознатливо без презиме, но кога го користат, имаат повеќе опции. Пред 1917 година, благородништвото не користело презимиња, туку имиња и име на куќата или династијата што тие ги претставувале, како што се Тудорите или династијата Јорк.

Кралот Џорџ V беше на тронот седум години. Тој одлучи да го смени името на својата куќа Саксобурготски и Гота во Виндзор. Тој го смени своето име поради неговата аверзија кон Германија на почетокот на Првата светска војна. Името Виндзор потекнува од истоимениот замок, еден од кралските имоти.

Chelsea Flower Show 2019


Џорџ V истакна дека тоа исто така мора да стане нивно официјално презиме. Дури и денес, кралското семејство е познато како Куќа на Виндзор. Меѓутоа, кога кралицата Елизабета Втора дојде на власт, таа направи некои промени.

24sata

Во 1947 година, принцезата Елизабета се омажи за поранешниот грчки принц Филип, кој се приклучи на британската кралска морнарица. Тој стана војвода од Единбург со смртта на таткото на Елизабета, додека неговата ќерка стана кралица Елизабета Втора. Елизабета и Филип во 1960 година одлучија дека сакаат да го одделат своето семејно стебло од другите, па на нивните потомци го додадоа презимето Маунтбаттен-Виндзор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi