Факти за соништата: Во просек, сонуваме во животот дури 6 години

31 мај, 2020
dreamstime_l_62343721

Покрај тоа што е потсвесна инспирација за научниците и уметниците, соништата играат важна улога и во одржувањето на физичкото и менталното здравје. Тие исто така го откриваат тоа што човекот интуитивно го очекува

Лицата во соништата постојат во реалноста


Додека сонува, човекот не измислува нови лица, но потсвеста избира помеѓу вистински лица што ги видел во реалноста, но не ги памети во состојба на будење. За време на животот, човекот гледа стотици илјади лица, така што мозокот не треба да измислува или да бара инспирација за соништата.

Слепите го гледаат светот во боја


Луѓето кои го изгубиле видот во текот на животот, сонуваат во слики и бои. Оние што се родени слепи, не гледаат слики, но силно „гледаат“ звуци, мириса, емоции и допири. Како и големиот и слеп Хомер, тие го гледаат светот во живописни бои.

Кучето сонува за игра, за девојки и за коски


Кучето, најдобриот пријател на човекот, не само што сонува толку често колку и луѓето, туку има и теми поврзани со искуствата низ кои поминал во текот на денот. Кучето „се грижи“ каде се крие коската и која е новата девојка во соседството. Додека сонува, тој може да ја сврти ногата и да дише неправилно.

Свесни за себе си во светот на соништата


Сонот најчесто се дефинира како манифестација на несвесното. Недостасува контрола врз свесното јас што делува како чувар на прилагодување кон реалноста. Но, во луцидни соништа што се научно докажани, сонувачот има контрола врз луѓето и околината во соништата.

Зборувајќи во сон


Говорењето во сон или сомнилокија најчесто се јавува кај деца до 12 години. Тој е стимулиран од вознемиреност и замор и може да се спречи со топла бања и лесна музика пред спиење.

Сон како инспирација


Композиторот Вагнер ја компонирал својата работа „Тристан и Изолда“ инспирирана од сон, Ајнштајн ја открил теоријата за релативност, а сликарот Салвадор Дали имал метал во рака, што би испаднал веднаш штом заспие, за да го разбудило. Тој би запаметил сцени од соништата и подоцна ги сликал. Органскиот хемичар Фридрих Август Кекуле долго се обидувал да ја открие структурата на бензенот, но само кога сонувал за атоми во облик на змија, кои си ги гризаат меѓусебно опашките, тој сфатил дека тоа е всушност затворен прстен од јаглеводород.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi