Илон Маск: Прашање за вработување на кое нема да го знаете одговорот

3 јули, 2020
dsdsvd

Во биографијата на овој милијардер, „Илон Муск: Тесла,„ Спејскс “и потрагата по фантастична иднина“, се наведува дека му бил потребна загатка што ќе им ја даде на кандидатите за позицијата инженер во компанијата „SpaceX“.

За да провери дали се способни да решат проблем, Муск постави прашање што ги натера многу луѓе да „се чешаат по глава“. Прашањето е: „Вие сте на површината на земјата. Одите по една милја јужно, една милја западно и една милја северно. Завршивте на истото место од каде започнавте. Каде се наоѓате? “

Одговорот на прашањето на Маск треба да се бара на место каде што не важат истите географски правила како и во остатокот од светот. Во повеќето ситуации, ако ја земете споменатата рута југо-запад-север , ќе дојдете една милја западно од каде започнавте.

Тоа нема да биде случај ако сте на Северен пол! Следејќи ги упатствата на Маск, ќе одите во триаголник и ќе се вратите на иста позиција.

Муск не сакаше неговите кандидати да ја се одлични по географијата, но тој сакаше да види како тие се справуваат со необични проблеми.

Мариса Перец, која се погрижи за кандидатите за Тесла, рече дека на Муск му се допаѓаат кратки, интензивни интервјуа, кои траат од 12 до 13 минути. Тој ја праша: „Што те прави вистинска личност да ја градиш мојата компанија? Зошто да ти верувам? “

Сега знаете што може да ве праша Муск во случај да имате толку среќа да станете кандидат на една од неговите компании.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris