ЈА МАСКИРАШЕ ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ВО МАШКО И ЈА ОДНЕСЕ ВО ГЕЈ КЛУБ: Интересни приказни за Фреди Меркјури кои до сега не сте ги слушнале!

4 септември, 2020
сег

Легендарниот фронтмен на групата Квин утре би го прославил својот 74 роденден, па по тој повод се сеќаваме на интересни детали за неговиот живот.


Има малку уметници, особено пејачи, кои оставиле трага во културата, како што беше случајот со Фарок Булсар, попознат како Фреди Меркјури.

<p>Legendarni frontmen grupe <em>Kvin </em>sutra bi proslavio 74. rođendan, pa se tim povodom prisećamo interesantnih detalja o njegovom životu</p>

Покрај тоа што беше запаметен како еден од најдобрите пејачи во историјата на музиката, тој важеше за неверојатен изведувач и извонреден текстописец и композитор.

Знаеме сè за неговиот неверојатен опсег на глас од четири октава, неговиот брилијантен креативен ум, неговото олицетворение на доминација и енергија на сцената, неговото воспитување во Занзибар, неговиот тажен крај …
Но, кој беше познатиот пејач кога беше најопуштен и опкружен со оние што беше, оние кои ги сакаше најмногу? Ако ги прашате, не бил како тој човек од сцената.

<p>Legendarni frontmen grupe <em>Kvin </em>sutra bi proslavio 74. rođendan, pa se tim povodom prisećamo interesantnih detalja o njegovom životu</p>


Кога групата Квин беше на врвот на својата слава, во средината на осумдесеттите години од минатиот век, една од најголемите starsвезди на планетата беше принцезата Дајана и беше неизбежно членовите на овој бенд да ја сретнат во елитните кругови.
Така, Лејди Ди и Фреди Меркјури станаа пријатели, а покојната принцеза наводно уживаше во неговото друштво. ако актерката Клео Рокос раскажала во своите мемоари, една вечер, додека биле со друштво во станот на актерот Кени Еверет, Дијана не се вратила дома во „златниот кафез“, и не можела да продолжи да поминува време со другите без помпа. Затоа Фреди реши да ја маскира како маж – тој и даде преголема јакна на пилот, панталони, капа и очила за сонце, а таа уживаше непречено да танцува.

Обожаваше мачки

Фреди за време на животот имал многу мачки и турнејата, меѓу другото, му била тешка бидејќи бил одделен од своите миленици, па често се јавувал во Велика Британија за да може неговата поранешна девојка и пријателка Мери Остин, која се грижела за нив, да им го држи телефонот. додека тој разговара со нив. Покрај тоа, неговата песна Делила е посветена на една од неговите шест мачки, колку што имаше во тоа време, додека својот прв соло албум им го посвети на другите.

Тој е автор на познатиот грб на Квин


Познатата група имаше препознатлив грб, што е дело на Фреди Меркјури. Тој беше дипломиран графички дизајнер и реши да го „брендира“ Квин дизајнирајќи грб составен од хороскопски знаци на членовите на бендот – два лава кои ги претставуваат Johnон Дикон и Роџер Тејлор, рак што е хороскопски знак на Брајан Меј и две самовили кои ја претставуваат Богородица, знакот на Фреди. Тука се и буквата Q и круната, кои го означуваат името на бендот, додека фениксот е таму за да ја означи нивната бесмртност.

Ги нарекуваше мажите со женски имиња, жените со машки


Овој симпатичен детал им бил познат на пријателите на Фреди, меѓу кои бил и Елтон Џон. Еден месец откако Фреди почина, Елтон доби роденденски пакет со слика на неговиот омилен уметник Скот Туке, со порака:

„Почитуван Шарон,
Мислев дека ти се допаѓа ова.
Мелина те сака “

Секако, Шерон беше Елтон, додека Мелина беше самиот Фреди. Членовите на Квин имаа и свои женски прекари – Брајан Меј беше Меги, Роџер Тејлор – Лиз, а тој ја повика својата пријателка Мери Остин Стив сè до неговата смрт. Сепак, колегите од бендот никогаш не му дадоа женско име на Џон Дикон, бидејќи тој сметаше дека тоа е премногу машко.

Дури и денес не е познато каде е неговиот гроб

Познатиот пејач беше кремиран, но неговата пепел ја презеде Мери Остин и се чуваше дома две години. Фреди ги оставил своите упатства што да прави со неговите останки и кога, и наводно ги закопала без да открие на никого каде, дури ни на родителите на Меркјури.

Пред неколку години, навивачите тврдеа дека го пронашле гробот, но Остин негираше дека тоа е местото.

Тој беше многу, многу срамежлив

Иако е познат по својата неверојатна самодоверба и енергија на сцената, оние кои лично го познаваа пејачот велат дека тој бил крајно срамежлив и дека ова, а не уметничка ароганција, е причината што тој не дал многу интервјуа.

  • Беше срамежлив, нежен и љубезен. Тој никогаш не бил Фреди од сцената – еднаш откри Роџер Тејлор.
<p>Legendarni frontmen grupe <em>Kvin </em>sutra bi proslavio 74. rođendan, pa se tim povodom prisećamo interesantnih detalja o njegovom životu</p>