Јелена, Марк, Нета: Верувале или не, ова се вистинските имиња на холивудските sвезди! (ФОТО)

13 октомври, 2020
ѕвезди холивуд

Ова сигурно не го знаевте
Многу холивудски sвезди го сменија своето име заради својата кариера, така што публиката полесно ќе ги запомни. Нивните имиња не беа доволно звучни, па некои актери и пејачи решија сами да направат ново име, под кое останаа запаметени.

Натали Портман (39)

Вистинското име на актерката е Нета-Ли Херслаг. Одлучи да работи под презимето Портман затоа што сакаше да ја зачува приватноста на нејзиното потесно семејство. Портман е моминско презиме на нејзината баба.


Џенифер Анистон (51)

Актерката со грчко потекло се вика Џенифер Лин Анастасакис. Нејзините родители го сменија презимето во Анистон за да и помогнат на нивната ќерка, која сакаше да стане актерка.

Вин Дизел (53)

Неговото вистинско име е Марк Синклер Винсент. Додека „Вин“ е само кратенка од неговото вистинско презиме, тој се одлучи за уметничкото име „Дизел“ затоа што тој прекар му го дадоа пријателите затоа што е „полн со енергија“.

Бред Пит (56)

Целосното име на Бред е Вилијам Бредли Пит, иако беше познат како Бред, па зачекори во светот на глумата со тоа име.

Николас Кејџ (56)

Кејџ е всушност Ким Копола. Вистинското презиме го криеше од почетокот на кариерата бидејќи не сакаше да го слават врз основа на крвна врска со славниот режисер, чичко Франсис Форд Копола.

Чарли Шин (55)

Актерот го зеде уметничкото презиме на неговиот татко. Неговото целосно име е Карлос Ирвин Естевез, а вистинското име на неговиот татко Мартин Шин е Рамон Антонио Херардо Естевез. Браќата на Чарли, Емилио и Рамон и сестрата Рене ги оставија своите вистински имиња, иако се занимаваат со глума.

Мајли Сајрус (27)

Пејачката со вистинско име Дестини Хоуп го смени своето име во „Мајли“ затоа што нејзиниот татко и го даде името „Смешковци“ поради нејзината весела природа, а со текот на годините нејзиниот прекар беше скратен со една буква.

Ема Стоун (31)

Емили Јин Стоун не можеше да го регистрира своето вистинско име во Здружението на актери бидејќи Емили Стоун веќе постоеше таму, а според правилата не може да има двајца истоимени уметници. Актерката најпрво го избра името ‘Рајли’, но го смени своето име во Ема, затоа што нејзината мајка му го даде овој прекар.

Џиџи Хадид (25)

Кога ќе се изговори името на Џиџи Хадид, јасно е на сите за кои се зборува, но тоа не е името на вистинската манекенка. Џиџи е всушност прекар, додека нејзиното вистинско име е Јелена Нура Хадид. Нејзината мајка, Јоланда Хадид, во нејзиното семејство ја викаа Djиџи, а потоа таа почна да ја вика Јелена на тој начин.

Алиша Кис (39)

Нејзиното вистинско име е Алиша Џеј Огело-Кук. Познатата пејачка сакаше да го смени презимето за полесно препознавање, а првото нешто што и падна на ум беше „Диво“ – но нејзината мајка не и дозволи „затоа што звучи како стриптизета“. Затоа, таа ги избра Кисите (буквално преведени како „клучеви“ или „трки по пијано“), што ја поврзува со клавирните клавири.

Деми Мур (57)

Вистинското име на актерката е Деми Џин Гејнс. Многумина не знаат дека Деми се омажи за пејачот Фреди Мур на 17 години, од кого го зеде презимето. Бракот траеше три и пол години, а актерката го задржа своето презиме.