Како изгледало менито на славниот научник Никола Тесла

31 октомври, 2020
637519a4aaec58ed60a18da7a3e2445c406e1c0a


Ви донесуваме неколку интересни податоци од животот на славниот научник Никола Тесла, кои тој ги напиша во својата автобиографија (книгата „Моите пронајдоци: автобиографија на Никола Тесла“), но и неговото дневно мени, кое беше објавено во старото научно списание „Електричен експеримент“, за кое самиот Тесла напиша неколку статии.


Менито на Никола Тесла во овие списи изгледа многу едноставно. За појадок, тој обично пиел топло млеко и јадеше јајца што самиот би ги подготвил, за ручек главно не јадел ништо, а јадел дршки од целер, супа, пилешко и компири со чаша светло вино и парче сирење или јаболко за ручек.

Начини на одгледување на целер – Зелена Берза

Дршките од целер се богати со витамини и минерали како магнезиум, железо, калциум и калиум. Содржат многу растителни влакна, и малку маснотии и калории, затоа се препорачуваат за регулирање на метаболизмот и зачувување на здравјето на органите за варење.

Целер - борец за витка линија, свеж здив и заштита од леукемија • Сè за  храна
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum