Која е совршената жена во 2020 година и како таа изгледа?

20 декември, 2020
profimedia-0497623992

Трејси Кокс, најпознатата сексуална терапевтка во светот, беше изненадена од резултатите од истражувањето чија цел е да открие како изгледа секс – симболот на 2020 година


Која е совршената жена во 2020 година и како изгледа е прашањето што го постави Трејси Кокс, најпознатата сексуална терапевтка во светот, во неодамнешното истражување на машката популација, а нивните одговори ја изненадија доста.

Да им го поставев истото прашање пред десет години, ќе добиев одговори како „паѓам на добри нозе“ или „сакам поголеми гради“. Бојата на косата исто така би била на високо место, а најмногу би биле поделени помеѓу русокосите и бринетите. Но, одговорите што ми ги дадоа денес не може да бидат поразновидни. Едниот ми напиша: „Првото нешто што ме привлекува се очите“, другиот вели: „Не ми е гајле дали е витка, колку е висока и дали има големи гради. Нејзината личност е најважна за мене“. Имаше и такви кои пишуваа дека немаат идеален тип на жена, но сметаат дека привлечна е самодовербата, интелигенцијата и смисла за хумор – вели Кокс.


ера 1800 – 1920 година
Секој век, деценија и скоро секоја година носи нова дефиниција за сексапил и убавина. На пример, во ерата на Викторија, половината беше екстремно тесна – дури 30 сантиметри. За да го достигнат тој идеал, дворските дами се мерат во корсети во кои едвај дишат и не се двоумеа да ги скршат ребрата. Облеката претежно криеше отколку откриваше. На крајот на 19 век започна раѓањето на високата мода, но и создавањето модели. Меѓу нив беше и Американката Евелин Несбит, која позираше за некои од најважните фотографи од тоа време, и важеше за сексуална икона на тоа време. Мажите лудуваа по неа, па не е ни чудо што напиша две книги за нејзиниот живот.


деценија 1920 година
По тесни корсети и предолги фустани, жените со нетрпение ја поздравуваа 1920-та година, кога станаа модерни пократки фустани со реси, кои за разлика од кринолините, не се фокусираа на градите и половината. Покрај тоа, фигурата на момчето и помалите гради биле попопуларни во тој период, а една од жените која тогаш важела за секс симбол е полската актерка Пола Негри.


ера 1930 – 1950 година
Помеѓу триесеттите и педесеттите години, облините се враќаат во мода, што го прослави веројатно најголемиот секс симбол досега – актерката Мерилин Монро. Меѓутоа, ако подетално го анализираме овој период, триесеттите години ги обележа актерката Марлен Дитрих за која сонуваа многу мажи, во четириесеттите години нејзината колешка Рита Хејворт „блескаше и изгоре“, а педесеттите години беа резервирани за Софија Лорен, но и жената која прва ми доаѓа на ум кога станува збор за сексапил – веќе споменатата Мерилин Монро.


ера 1960 – 1980 година
Во раните шеесетти години слабите девојки беа повторно популарни, особено на модните писти, па една од најуспешните модели беше Твиги. Но, кога стануваше збор за сексапил, мажите сепак претпочитаа облини. Затоа, овој период го одбележаа актерките Ракел Велч, Брижит Бардо и Урсула Андрес. Во текот на седумдесеттите години од минатиот век, најпосакуваната жена била Фара Фасет.


деценија 1980 година

Кога актерката Џејн Фонда го објави своето видео за вежбање, жените конечно сфатија дека можат да развиваат мускули без да изгледаат како мажи. Во тој период најатрактивни беа само обучени тела, а актерката Кели Леброк, за која сонуваа многу мажи, е пример за тоа. Сличен ефект предизвика и Бо Дерек кога истрча на плажа во беж костим за капење во филмот ‘10’.


деценија 1990 година
Бидејќи ова е ера на супермодели, лесно е да се претпостави дека тие ја скокоткаа имагинацијата на многу мажи, а најмногу се истакна Синди Крафорд. Во оваа деценија, актерките Моника Белучи и Шерон Стоун исто така добија статус на сексуални симболи поради, улогата во „Сурови страсти“. Но, никој од нив не успеа да ја надмине Памела Андерсон, која беше една од најпопуларните зајачици на Плејбој во тоа време и идеал за убавина кај повеќето мажи.


деценија 2000 година
Во новиот милениум, модната индустрија наметна и нови императиви за убавина. Heroin chic изгледот, популаризиран од Кејт Мос во текот на изминатата деценија, сега отиде чекор подалеку, па моделите на пистите беа скоро гладни. Да бидеш слаб е во тренд повеќе од кога било, но за среќа, тоа не се одрази во поимот сексапил. Мажите сè уште ги бараа истите атрибути како порано – облини, облини и само облини. Една од иконите на тоа време беше и пејачката и актерка Џенифер Лопез, која го врати фокусот на задникот. Бијонсе ги прослави и облините, чие тело беше прогласено за „најдобро на светот“ од страна на жените, и беше високо на списокот на најсекси за мажи, исто како и актерката Скарлет Џонсон. Но, долго време убедливо водеше актерката Анџелина Џоли, за која подеднакво сонуваа и мажи и жени.

од 2010 година до денес
Последната деценија се чини дека доведе до големи промени и на модните писти и на списоците со најсекси жени. Светот на модата се обидува да ја промовира различноста, така што има плус големина, андрогини, транссексуалци, но и модели што некогаш беше незамисливо да се видат, како Вини Харлоу која има витилиго. Поголеми промени се случија и во поимот сексапил, па сега девојките со големи гради и задник се во преден план. Пример за тоа е веќе споменатата актерка и модел Кели Брук, но тронот сепак и припаѓа на ријалити sвездата Ким Кардашиан, која со текот на времето стана една од најпознатите и најсексапилните жени на светот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris