Лицата на славните личности пред и откако престанале да јадат месо

28 јуни, 2020
jelena

Сè повеќе јавни личности ја користат својата популарност за да промовираат вегетаријански и вегански начин на живот.

Овој тренд полека стигнува и до нас.

Ви претставуваме неколку познати домашни и странски личности во изданија пред и откако ќе се откажат од месото.

Мајк Тајсон

Шампионот во боксот Мајк Тајсон стана веган пред 10 години, поради неговата сопруга, која тогаш се префлила на веганска исхрана. “Се чувствувам одлично. Посакувам да го практикував уште од раѓањето. „Кога сфатив какви производи внесувам, не бев изненаден што бев толку луд сите овие години“, рече тој.

Мајли Сајрус

Пејачката Мајли Сајрус се сеќава на точниот момент кога таа дефинитивно решила да стане веганка. „Еден ден бев во ресторан за суши и тие готвеа ист вид риба што беше во мојот аквариум. Тоа беше премногу “, рече Мајли.

Ариана Гранде

Во 2013 година, Аријана Гранде на социјалните медиуми објави дека станува веган. „Јас ги сакам животните повеќе од луѓето, не се шегувам“, објасни таа за нејзината одлука.

Бред Пит

Славниот актер е голем борец за правата на животните, а престанал да јаде месо кога видел како една крава е убиена за месо и се згрозил од бруталноста.

Јелена Карлеуша

„Откако започнав да го следам Пит, престанав да јадам месо и да носам крзно“, објави Карлеуша во 2018 година и објави дека планира да престане да јаде риба, јајца и млечни производи.

Милица Павловиќ

Пејачката неодамна целосно го отстрани месото од менито и откри дека, бидејќи не консумира месо, таа има многу повеќе енергија и се чувствува многу подобро.

Јелена Ѓoкоковиќ

Со години Јелена Џoкоковиќ јаде само храна од растително потекло, поради што за некои таа е „главниот виновник“ за исхраната на Новак.