Меган и Хари повторно ги демантираа таблоидите, сепак ништо од снимањето со Нетфликс

2 октомври, 2020
084428d1b60fe8911657

Меган Маркл и принцот Хари не се заинтересирани да станат телевизиски reality ѕвезди, изјави портпаролот на парот, негирајќи ги обвинувањата дека ќе снимаат свое реално шоу на Нетфликс. „Војводата и војвотката не учествуваат во никакви реални шоуа“, потврди претставник на парот во понеделникот. Одговорот на портпаролот следеше откако британски таблоид објави договор со Нетфликс дека камерите ќе ги снимаат три месеци, повикувајќи се на извор кој рече дека Меган сака светот да ја види „вистинската таа“.

„Ќе биде достоинствено. Тие сакаат да им дадат на луѓето увид во нивните животи “, наводно рекол изворот. Во написот се споменува и дека документарната серија ќе се фокусира на нивната филантропска работа и дека е неизвесно дали ќе бидат дозволени камери во нивниот дом во Калифорнија. Поранешните членови на кралското семејство се многу јасни за нивниот однос со британските таблоиди, со кои сè уште се расправаат. Во април ги изненадија познатите британски таблоиди со изјава кога испратија изјава до редакциите на четирите редакции дека повеќе нема да даваат изјави за нив, а станува збор за Дејли Меил, Дејли Мирор, Сан и Дејли Експрес. Тие тогаш им рекоа дека во иднина ќе комуницираат со нив само преку адвокат. Меган и Хари во изјавата напишаа дека „не сакаат да бидат валута на кликбајт економијата и искривените информации“, и ги обвинија таблоидите за „искривено и лажно известување“. Овој потег е очигледна порака до британската јавност дека тие не веруваат во она што се пишува за парот.