МУ ПРЕНЕСЕ НА ХАРИ!?Меган Маркл има венерично заболување!

1 октомври, 2020
хари и меган

Тие мора да избегнуваат сексуални односи

Сексуално преносливите болести се важен проблем со јавното здравје ширум светот. Нивната инциденца се зголемува во последните децении, особено кај населението на возраст под 25 години, но оваа болест не заобиколува ниту една возрасна група. Според Светската здравствена организација, секоја година во светот се регистрираат околу 300 милиони случаи на сексуално преносливи инфекции, а во тој број сега е и војвотката од Сасекс, 39-годишната Меган Маркл.

Според американските медиуми, Меган наводно добила една од најчестите бактериски сексуално преносливи болести – кламидија. „Хламидијалната инфекција со право се нарекува„ тивка епидемија “затоа што се јавува без симптоми што лесно можете да ги забележите, но тоа е болест што може да доведе до сериозни компликации. За среќа, Меган реагираше на време, така што нема да има никаква последица. Нејзе и беше дадена антибиотска терапија, а покрај Меган мора да се лекува и принцот Хари, и им беше советувано да избегнуваат сексуални односи некое време “, изјави истакнат американски лекар кој сакаше да остане анонимен.

Бројни обожаватели на двојката се револтирани што оваа информација стигна до јавноста и бараат од медиумите, кои најпрво ја објавија веста, да го дадат целото име на лекарот и да го казнат за кршење на Кодексот на медицинска етика. „Ова е поразително, ова се основните права на секој човек и основните правила што наводно угледниот лекар мора да ги почитува“, е еден од коментарите на социјалните мрежи.