Нова книга која ќе предизвика немир во Белата куќа – овој пат поранешната најдобра пријателка на Меланија Трамп има нешто да каже!

10 јули, 2020
melanija

Веројатно никогаш не било попопуларно да се пишува за семејството на американските претседатели, како што е сега, за време на владеењето на Доналд Трамп. Се чини дека сите знаат сè за него и Меланија, како и за остатокот од семејството, а за тоа можат да се заработат многу пари.

Така размислува и Стефани Винстон Волкоф, поранешна најдобра пријателка на Меланија Трамп, која некогаш работеше како советник во Источното крило. Откако Мери Трамп реши да ја сподели својата визија за семејството Трамп во книга што излегува за една недела, односно мемоарот со наслов ‘Melania and Me: My Years as Confidant, Advisor and Friend to the First Lady’ , истото тоа го направи и Винстон.

Според „Vanity Fair“, мемоарите треба да пристигнат на пазарот на 1 септември, откако книгата на Мери Трамп ќе го собере „својот дел од тортата“. Според најавите на издавачите, ова ќе биде откривачка и експлозивна книга која ќе го опише во најголеми детали пријателството на авторката со Меланија Трамп, кое траеше 15 долги години, но и да го опише хаосот во Белата куќа, кој досега не бил забележан во неговата историја.

Бидејќи нивното пријателство не заврши баш добро, не е изненадувачки што некои медиуми објавија дека содржината е доста негативна кон семејството Трамп, а особено кон Меланија. Тоа не е единствената книга за неа што треба да излезе на есен, туку ќе излезе и ‘The Art of Her Deals’ од Мери Џордан, која навистина може да и наштети на првата дама на Америка.

Melania Trump

Стефани Винстон Волкоф е член на високото општество во Њујорк и работеше, целосно бесплатно, како советник на Меланија Трамп во Источното крило во Белата куќа до февруари 2018 година, кога ја напушти поради контроверзии. Имено, името Стефани Винстон Волкоф беше главна тема на американските медиуми во тоа време, затоа што се дозна дека нејзината компанија WIS Media Partners добила дури 26 милиони долари за работата што ја направиле за време на инаугурацијата на Доналд Трамп како американски претседател.

WIS Media Partners потроши 24 милиони американски долари на подизведувачи, што значи дека стави два милиони во џебот. Покрај тоа, Винстон Волкоф беше задолжена за уште 18 до 20 настани по повод церемонијата на инаугурацијата, за што, според изворите, таа заработила 1,62 милиони долари, од кои таа лично добила половина милион, а остатокот го делеле работните производители на настанот.

Но, тоа не е сè – според евиденцијата што ја има даночната администрација, WIS Media Partners е основана само 45 дена пред инаугурацијата и беше платена повеќе за својата работа од било кој друг. Поради сето ова, Меланија Трамп и испрати мејл во кој пишуваше: ’Жал ми е што нашите професионални патишта, како и приватните дружења, сега мора да бидат прекинати, но ме теши фактот дека нашето пријателство ја надминува политиката. Ти благодарам уште еднаш. Со љубов!’

Melania Trump

Набргу потоа, во интервју за Њујорк Тајмс, Стефани тврди дека не е отпуштена. „Дали добив отказ? Не. Дали лично добив 26 милиони долари или 1,6 милиони долари? Не. Дали ме изневерија? Да “, рече таа во официјалното соопштение, од кое беше јасен нејзиниот гнев кон поранешната блиска пријателка.Затоа, не треба да изненадува што таа одлучи да го возврати ударот и да го прободе поранешниот пријател во грбот со своите пишани зборови.