Од приватни авиони за сите гости и луксузни локации до неверојатно скапи венчаници и специјални барања: Ова се најекстравагантните свадби на сите времиња!

3 ноември, 2020
венчавка

Кралските свадби се, очекувано, спектакуларни и секогаш изгледаат како од бајка, но на списокот што ви го наведовме подолу има неколку sвезди кои отидоа малку далеку со своите барања за најважниот ден во нивниот живот што сè уште се паметат како најекстравагантни венчавки


Освен нивните вртоглави суми, тешко достапни локации, број на гости и невестински венчаници, некои свадби низ историјата оправдано ја заслужија титулата најекстравагантни. Ова се, претпоставувате, бројни кралски свадби, но можеби ќе ве изненадат и неколку примери на ѕвездени церемонии што ги надминаа границите на вообичаеното. Како и сите младенци, особено богатите, тие сакаат нивната венчавка да биде ден за паметење, за која долго ќе се зборува.

На музичарите, спортистите, благородништвото и другите милијардери во тоа им помага нивната финансиска моќ, па затоа си дозволија некои луди идеи.

  1. Свадба на принцот Чарлс и принцезата Дајана

Вкупно 70 милиони долари беа потрошени на овој посебен кралски ден, обележан со спектакуларната венчаница на принцезата Дијана со превез долг над седум метри. Трошоците за осигурување на младенците и гостите беа исто така огромни, бидејќи над 600 000 луѓе се собраа на улиците да ја видат убавата невеста, барем за момент. Забележителна беше и стаклената кочија во која младенците шетаа низ Лондон за да ја поздрават обраната река на луѓе. Дури 40 години по венчавката ова е настанот за кој се зборува и се нарекува свадба на векот.

  1. Венчавката на Грејс Кели и принцот Рајнер III

Сојуз од бајките на холивудската икона и монегашкото кралско семејство, т.е. Грејс Кели и принцот Рение III од самиот почеток беше предодреден да бидат настан за паметење. Прославите вклучуваа две церемонии. Првиот беше граѓански во холот на кралската палата, проследен со прием на кој присуствуваа не помалку од 3.000 граѓани, а потоа следеше верска венчавка следниот ден. Се одржа во величествената катедрала Свети Никола во Монако. Добитничка на Оскар, идната принцеза Грејс носеше чипкан фустан во боја на слонова коска , чија дизајнерка Хелен Роуз беше една од 700-те гости, вклучувајќи ги и Кери Грант, Глорија Свонсон, Ава Гарднер и Ага Кан Трети. Проценето е дека венчавката ја гледале над 30 милиони гледачи во живо на телевизија.

  1. Свадба на Елизабет Тејлор и Лери Фортенски

Откако се венчала импресивно осум пати (за седум различни мажи), актерката Елизабет Тејлор несомнено ја совладала уметноста да организира спектакуларни свадби. Нејзиниот последен брак со градежниот работник Лери Фортенски чинеше околу 4 милиони долари. Тејлор носеше бледо жолт Валентино фустан од тантела,а на настанот присуствуваа многу познати имиња меѓу кои беа Лиза Минели, Еди Марфи, Ненси Реган, Дајан фон Фурстенберг, Меколеј Калкин и Брук Шилдс.

  1. Свадба на принцезата Мари Шантал и принцот Павлос

Спектакуларни настани низ историјата не изостанале ниту во Грција, а принцезата Мари Шантал и принцот Павлос се одговорни за специјалната венчавка што ќе се памети. Венчавката се одржа во 1995 година и тие го избраа Лондон, каде што студираше Павлос, како место на нивната церемонија. Тие се обврзаа едни на други за вечна љубов во катедралата Света Софија. Домаќин беше таткото на Мари-Шантал, милијардерот Роберт Ворен Милер, и се шпекулираше дека свадбената церемонија чинела околу осум милиони долари. Настанот беше најголемиот собир на кралски членови во Лондон откако кралицата се омажи за принцот Филип во 1947 година – надминувајќи го бројот на присутни на венчавката на принцот Чарлс и Дијана.

  1. Бијонсе и Џеј Зи

Бидејќи нејзиниот прекар Queen Bey сам посочува дека се чувствува како кралица, не е изненадување што бракот на Бијонсе со колегата Џеј Зи беше ден погоден скоро за кралското семејство. Сепак, парот наместо да се определи за прикажување, ги одржуваше работите интимни и дискретни, па затоа избраа само неколку од најблиските луѓе од нивниот холивудски круг. Приватна церемонија беше оддржана во пентхаусот Трибека со површина 13.500 квадратни метри. Фустанот на невестата е дизајниран од нејзината мајка Тина Ноулс-Лоусон, а од Тајланд долетале дури 70.000 нејзини омилени цвеќиња, бели орхидеи од дендробиум. Постоеше строго правило дека телефоните не биле дозволени за време на венчавката, а по церемонијата се одржа неверојатна забава до раните утрински часови.

  1. Кејт Мидлтон и принцот Вилијам

Во согласност со сите свои претходници, кралската венчавка што предизвика вистински спектакл во светот ја подготвија принцот Вилијам и Кејт Мидлтон. Втор по ред за британскиот престол ја однесе својата долгогодишна девојка Кејт пред олтарот во 2011 година. Венчавката се одржа во опатија Вестминстер во Лондон и цената се искачи на неверојатни 31 милиони долари. Кејт Мидлтон блескаше во креацијата на Александар Меквин, а откако се заколна дека ќе влезе во кралското семејство, младенците мавтаа скоро еден час од својата кочија во центарот на Лондон.

  1. Елизабет Харли и Арун Најар

Елизабет Харли дури двапати ја прослави брачната заедница со претприемачот Арун Најар. Првиот настан беше во суштина англиска елеганција, одржан во историскиот замок Судели во Глостершир. Вториот се одржа во палатата Умаид Баван во Џодпур (истото место што подоцна го користеа Пријанка Чопра и Ник Џонас) со хиндуистичка церемонија. Можеби не беше баш во согласност со индиската традиција одлуката на двојката да свири Сер Елтон Johnон на нивната церемонија. Овие две спектакуларни настани чинат вкупно 2,6 милиони долари.

  1. Ким Кардашијан и Канје Вест

Иако нивниот брак денес е во криза, Ким Кардашијан и Канје Вест имаат што да запомнат од нивните најславни и најсреќни денови. Пред шест години, кога решија да се заколнат во вечна љубов, започнаа долги подготовки. Ким веќе имаше брак и свадба зад себе, па сакаше да го надмине сето досега видено и испробано. Ријалити ѕвездата се погрижи навистина да биде ден за паметење. Прво, таа и раперот имаа вечерна церемонија еден ден пред венчавката во францускиот замок Версај, а свадбата се одржа на еден век стар имот во Фиренца. Тие потрошиле вкупно 6 милиони долари, што вклучувало, меѓу другото, и летот на сите гости со приватен авион од Париз до Фиренца.

  1. Пријанка Чопра и Ник Џонас

Кога актерката Пријанка Чопра се омажи за својот вереник, пејачот Ник Џпнас, прекрасната двојка се одлучи за импресивна тридневна прослава.

Овие вклучуваат хинду ритуали пред свадбата, христијанска церемонија, хинду церемонија во блескавата палата Умаид Баван во Џодпур, како и повеќе приеми за семејството и пријателите во САД и Индија.

Нивната венчавка од бајките сруши многу рекорди – траеше дури три дена, превезот беше долг 22 метри, невестата смени дури три венчаници, а скоро сè беше со скапоцени дијаманти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi