Пет забавни велигденски идеи со кои малечките ќе уживаат!

10 април, 2020
jajca

Градинките и родителите на малечките овие денови можат да се подготват за Велигден. Тоа може да биде забавно и поучно. Овие пет активности ќе ја развијат креативноста, моторните вештини, читањето и математичките вештини.

1. Велигденски јајца со пораки

Изберете нешто различно овој Велигден. Ако не сте во можност да купите бели јајца, лесно е да ги избелите. На шпоретот ставете тенџере со вода и оцет. Водата и оцетот мора да бидат во ист сооднос. Кога водата ќе зоврие, ќе се формира пена. Извадете го со лажица. Откако јајцата ќе се зготват и избелат, изладете ги и исушете ги. Кажете му на детето да ја напише пораката што ја сака на избеленото јајце. Ако тоа сѐ уште ги учи буквите, направете го тоа заедно.

2. Вегетаријански оброци

Полесно е да го убедите вашето дете да јаде здрава храна доколку оброкот изгледа привлечен. За да подготвите привлечек оброк потребни ви се: лепчиња исечени на триаголници, намаз од сирење, рендан морков и варена брокула.

3. Зајче направено од картонска ролна

Чувајте ја картонската ролна од кујнските и тоалетните хартии. Нив ги сакаат сите креативци, особено најмладите. Од неа можете лесно да направите зајче – глава и уши. Потоа истото можете да го користите како печат. Натопете го зајакот во течна боја, на пример во темпера и нанесете го печатот на хартија.

4. Плетете со дебел конец или волна

Оваа креативна задача развива моторни вештини кои се многу важни за децата. Исечете лист или картон во форма на јајце, морков или зајак и направете дупчиња на него и оставете го вашето дете да проба да го вметне конецот или волната во дупчињата. Тоа ќе биде едноставна, но исклучително убава декорација за вашата празнична маса.

5. Мала школа со моркови

Добро е да се вклучат најмладите во подготовката на оброците. Затоа овие денови дајте му на морковот нова намена. Исечете го на прстени и оставете го вашето дете да создаде букви со нив или пак да реши математичка загатка. Така подготовката на ручек ќе биде уште позабавна, особено ако му кажете на детето дека и велигденското зајче би завидувало на толку слатко и мало училиште.