Предизвика полемика со голите сцени и бакнежот со 10-годишно дете, а ја критикуваа и за премногу ботокс

20 јуни, 2020
gfh

Никол Кидман привлекува внимание со своите улоги, но и со нејзиниот приватен живот, бидејќи влезе во светот на глума како тинејџерка.

Кидман, која го слави својот 53 роденден, има австралиско државјанство, но всушност е родена на Хаваи. Нејзината мајка, инструкторката за медицински сестри Јанел Ен и татко, психолог и писател Ентони Кидман, беа во градот Хонолулу во врска кога се роди Никол. Актерката има и помлада сестра, Антонија, која е новинарка и телевизиска презентерка.

Кидман порасна во Сиднеј и започна да танцува балет на возраст од три години, и го покажа својот талент за глума во основно училиште. Никол еднаш рече дека сакала да стане актерка откако ја видела Маргарет Хамилтон во улога на вештерка во „Волшебникот од Оз“, иако е доста срамежлива.

“Јас сум срамежлива. Јас дури и пелтечав како дете, но полека го пребродив тоа. Сепак, сè уште имам проблеми. Не сакам да одам во ресторан полн со луѓе сама, не сакам да одам на забава”, рече таа еднаш. Никол стана дел од театарот „Филип стрит“ во Сиднеј, каде член беше Наоми Вотс, а познатите актерки заедно одеа на училиште

.

Убавата Австралијка ја направи својата деби-улога на 16-годишна возраст во филмот “Bush Christmas”, а потоа веднаш доби ангажман во телевизиската серија “Five Mile Creek”. Нејзината мајка беше дијагностицирана со карцином на дојка во 1984 година, па Кидман за кратко ја прекина кариерата за да и помогне во физикалната терапија.

Актерката го направи својот прв филм на американскиот пазар “Five Mile Creek” кон крајот на 80-тите години и започна врска со Том Круз. Филмот стана хит и заработи многу пари, а Никол и Том се венчаа за помалку од една година. Таа имаше 23 години, а тој 28 години.

Тие се најдоа повторно заедно во сетот на “Days of Thunder” на Стенли Кубрик во кој тие играа улога како пар. Проектот предизвика многу полемики поради нивната експлицитна секс сцена, а истата година во 1999 година, непосредно по завршувањето на снимањето, парот се разведе.

„Се омажив многу рано и многу брзо. Но, не жалам затоа што имав две деца во тој брак и имав среќа неколку години“, рече актерката еднаш. Тие, наводно, се развеле поради опсесијата на Круз со Скиентологијата.

Во 2003 година, Никол глуми во романтичната драма  “The Hours” за која го освои престижниот Оскар. Следниот успех го доживеа во мјузиклот „Мулен Руж!“ со колегата Еван Мек Грегор и доби бројни признанија за нејзиното пеење.

View this post on Instagram

May flowers 🌹❤️

A post shared by Nicole Kidman (@nicolekidman) on

Никол предизвика контроверзии во 2004 година со филмот “Birth” во текот на една сцена во која се капе со колегата, тогашното 10-годишно момче Камерон Брајт. На филмскиот фестивал во Венеција, таа зборуваше за тоа. “Не е дека сакав да направам филм каде ќе бакнам 10-годишно момче. Сакав да направам филм каде се разбира љубовта”, истакна таа.

Кидман во последниве години е запаметена по улогата во серијалот „Големи мали лаги“ во која ја глумеше Селест Рајт, која е во брак со насилник, и одигра неколку голи сцени. Актерката е во брак со пејачката Кит Урбан (52) од 2016 година и тие имаат две ќерки. Со својот поранешен сопруг Круз, таа посвои син, Конор (25) и ќерка, Изабела (27).

Патем, Никол минатата година заработи 34 милиони долари и беше четврта најплатена актерка во светот. Во 2004 и 2018 година, магазинот „Тајм“ ја рангираше меѓу 100 највлијателни луѓе. Едно време, таа се најде себе си на мета на јавноста заради изгледот на нејзиното лице, за кое се коментира дека има премногу ботокс. Актерката признала дека го сторила тоа, но дека престанала затоа што се борела да ги придвижи мускулите, па не можела да се насмее.