ПРОНАЈДОВМЕ 5 НАЈДОБРИ ЗАМЕНИ ЗА АПЛИКАЦИЈАТА НА GOOGLE ШТО ЌЕ СЕ НАПЛАЌА: Бесплатни, безбедни и работат на сите уреди!

15 ноември, 2020
гоогле

Пронајдовме неколку Cloud услуги, кои сепак може да ги користите бесплатно за поставување слики, видеа и други датотеки.
Веројатно сте слушнале дека апликацијата „Google Photos“ од јуни 2021 година ќе наплаќа за надминување на границата од 15 гигабајти по корисник.

Ова ограничување се однесува не само на фотографии со висока резолуција, туку и на сите фотографии и видеа од кој било квалитет што ги поставувате преку апликацијата Google Photos.
Google ќе чува сè што ќе закачите на Google Photos oд 1 јуни 2021 година бесплатно и во следните две години, до 1 јуни 2023 година, по што ќе мора да избришете сè што надминува горенаведените 15 GB слободен простор.

Кога велиме 15 GB по корисник, мислиме на вкупниот простор, кој вклучува е-пошта, апликација Google Photos, Google Drive и сè што индивидуален корисник на Google го испраќа на Google Cloud од целосниот екосистем на Google. Ова значи дека ќе имате дури и помалку простор од оние 15 GB за вашите слики и видеа.

Ова е исто така важно предупредување за корисниците – 1 јуни 2023 година ќе дојде побрзо отколку што мислите, па обидете се да ја бришете вашата содржина што е можно поскоро, особено ако имате значително повеќе од 15 GB.

Google Photos е познато по тоа што ги обучува своите алгоритми за паметно сортирање, пребарување и други опции со користење на вашите слики во Google Photos Gallery. Google тврди дека не ги гледа индивидуалните слики, кои корисниците ги објавуваат во Cloud, но ако тоа ве иритира, овие алтернативи не работат или барем не е докажано дека го прават тоа, така што ова е можна безбедносна алтернатива за секој што не сака некој да им пребарува слики или видеа.

Разгледавме некои од најпознатите алтернативи на Google и иако различни апликации се интегрираат во телефонскиот систем (Android или iOS) на различни начини, ние бевме водени од количината на слободен простор што им го нудат на корисниците.

Yandex Disk – неограничен за слики со целосна резолуција
Руската апликација за складирање во Cloud им овозможува на сите корисници да ги пренесуваат сите свои слики од телефонот на Yandex Disk засекогаш бесплатно.

Важно е да се истакне дека оваа апликација не ја менува резолуцијата на сликата и дека понудата не се однесува на видеа. Ова значи дека само сликите ќе бидат автоматски или рачно пренесени во Cloud од телефонот во оригинална, целосна резолуција, без разлика колку е голема.

Yandex Disk има опции за iOS и Android, но исто така и за корисниците на macOS и Windows 10. Бесплатно, се разбира, за сите корисници кои се одлучуваат за оваа услуга.


MEGA – 50 GB за секого
MEGA ви овозможува да користите Cloud меморија, која практично се интегрира со уредот за сè што сакате, вклучувајќи пренос на фотографии и видеa. Добивате 50 GB бесплатно и можете да платите за дополнителна меморија – од 200 или 400 GB, преку терабајт, два терабајти или повеќе меморија.

Мега нуди апликации за iOS и Android и пристап до веб до датотеки од кој било уред поврзан на Интернет и автоматски се синхронизира, во зависност од поставките што ги избирате.


OneDrive – 15 GB за секого
„Microsoft Cloud servis“ е добра алтернатива, бидејќи е целосно интегрирана во телефонскиот систем и овозможува автоматско синхронизирање на слики и видеа со максимален квалитет и ги имате сите 15 GB простор, што не мора да ги споделувате со другите ресурси од телефонот.

OneDrive е многу лесен за употреба и ви овозможува да се претплатите ако сакате повеќе од 15 GB. Преземањето на апликацијата и веб-пристапот се бесплатни, како на системот MEGA, и исто како MEGA, тоа овозможува синхронизација и споделување на сите видови датотеки од телефонот.


BOX – 10 GB за секого
Уште една Cloud услуга, но со ограничена поддршка за типови на датотеки, кои можете да ги чувате и споделувате на Интернет. Се интегрира со уреди и овозможува синхронизација рачно или автоматски.

За жал, мора да отворите сметка и да направите поставки, и само тогаш да видите дали BOX е за вас или не и дали ви се допаѓа начинот на кој се однесува во бесплатната верзија.


Flickr – до 1.000 слики
Тој порано нудеше по еден терабајт простор за секого, но сега е ограничен на вкупно 1.000 фотографии со највисок квалитет.

Тоа значи 1.000 спомени со највисок квалитет и, иако не е неограничено, Flickr ви овозможува да го објавите тоа што ви значи најмногу. Апликацијата нуди автоматско или рачно поставување фотографии, лесен е за употреба и може автоматски да организира фотографии во албуми.

Ова е една од најдобрите апликации кога станува збор за квалитетот на работа со фотографии, бидејќи Flickr е направен исклучиво за тоа – складирање и прегледување фотографии во Cloud.


Ако користите Samsung, Huawei или некој друг телефон, можете да добиете простор за складирање во Clous за сите видови датотеки и од нив, претежно со капацитет до 15 GB или дури до 50 бесплатно ( ова важи само за одреден период, обично две години).

Кои алтернативи би им препорачале на другите?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi