Секое утро пиела еликсир на младоста и виталноста: Еве ја тајната за убавината на Мерлин Монро

10 октомври, 2020
234637_merlinmonro_ff

На врвот на својата кариера, Мерлин Монро беше една од најубавите жени во светот. Бујната актерка дефинитивно беше сосема спротивна од денешните слаби модели. Сепак, според рецептите пронајдени во нејзината библиотека и интервјуата што ги дала, таа била многу повеќе од русокоса оптоварена со сексапил.

Во интервју дадено за „Мери Клер“ во 1960 година, таа рече дека сака да јаде сè. “Не сум пребирлива, само гледам што и колку јадам. Морам да ги негувам своите облини 88-57-90, што е идеално за мојата висина од 166 см. Сакам да чувам 53 килограми”, рече таа. Таа беше првата жена во Холивуд што зборуваше за својата диета. Каков е светскиот тренд денес, всушност започна Мерлин. Таа сакаше јајца и месо. Во интервју за магазинот „Пејџент“ во 1952 година, таа открила рецепт за волшебна напивка што ја пиела секое утро, што и давала енергија и виталност.

“Пред да се истуширам, подготвувам чаша топло млеко со две изматени јајца. Го пијам овој пијалок додека се подготвувам за на работа. Понекогаш земам витамински апчиња. Ручекот значеше богато парче месо, а вечерите исто така се издвојуваа од кој било гламур. Јагнешко месо или црн дроб со пет или шест моркови. И после тоа – сладолед “. Таа не јадеше торти или колачи. Диетата со месо во отсуство на житни култури и овозможи да ја одржи фигурата со лесни вежби. Таа поминувала само десет минути во трчање или кревање тегови. Обожавала јавање и јога. Таа сакала да готви сама, иако и биле достапни најелитните ресторани. Меѓу книгите од нејзината приватна библиотека, откриени се рецепти што самата ги запишала.