Шансата да се заразите во лет е еднаква со можноста да ве погоди гром!

10 октомври, 2020
лет

Шансите за добивање на корона вирус во текот на летот се помали од шансите да ве удри гром, според анализата на Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (ИАТА).

Студија објавена од ИАТА наведува дека помеѓу јануари и јули годинава се регистрирани само 44 случаи на инфекција со корона вирус, за кои се сомнева дека се пренесени во текот на летот. Во исто време, во овој период летале 1,2 милијарди патници.

Затоа, ИАТА посочува дека шансите за инфекција во текот на летото се исклучително мали.

„Со само 44 идентификувани случаи на пренесување вирус во текот на летот, и 1,2 милијарди патници, тоа значи еден случај на секои 27 милиони патници. „Дури и ако ова може да се потцени и 90% од случаите на инфекција да не бидат пријавени во текот на летот, тоа сепак значи еден случај на секои 2,7 милиони патници“, објаснува д-р Дејвид Пауел, медицински советник на ИАТА.

Од вкупно 44 случаи на инфекција за време на летот, најмногу биле забележани на летот од Лондон до Ханој, кога 15 лица ја зеле инфекцијата на истиот лет. Покрај тоа, за време на летот од Сиднеј до Пит беа заразени 11 лица, а уште 16 на летот од грчкиот остров Занте до Кардиф во август годинава.

ИATA тврди дека постојат повеќе мерки на претпазливост против коронавирусот при летот, вклучувајќи високи стапки на проток на воздух и употреба на болнички ХЕПА филтри кои се помалку погодни за ширење на капки од дишење отколку другите затворени средини.

„Комбинацијата на применети мерки ги уверува патниците ширум светот дека корона вирусот не ја загрозил нивната слобода на лет. Сепак, ништо не е целосно без ризици. Но, со само 44 случаи на инфекција меѓу 1,2 милијарди патници, се чини дека ризикот од инфекција со корона вирус во текот на летот е во истата категорија со ризикот од удари на гром “, рече директорот на ИАТА, Александар де Жунијак.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum