Сите ѝ завидуваа, но нејзиниот живот не беше ни малку лесен: Еве зошто легендарната Грејс Кели ја нарекуваа НЕСРЕЌНАТА ПРИНЦЕЗА

15 ноември, 2020
197055_profimedia0127532287_ff


Холивудската убавица Грејс Патриша Кели е родена на 12 ноември 1929 година во Пенсилванија. Нејзиниот татко се спротивставил на нејзиниот избор да биде актерка

И покрај несогласувањето на нејзиниот татко, Грејс по средното училиште одлучи да ги следи нејзините соништа и да стане актерка. Се запишала на Американската академија за драмски уметности во Њујорк, а попатно работела како модел.

Дебитираше на Бродвеј во 1949 година, а следниот чекор кон успехот беше телевизијата. Во првиот филм во 1951 година, „Четиринаесет часа“, таа немаше голема или забележителна улога. Со следниот филм „Точно на пладне“, таа се здоби со популарност. Во „Могамба“ од 1953 година глумеше заедно со Кларк Гејбл и Ава Гарднер и заработи номинација за Златен глобус за споредна улога. Следуваше соработка со Алфред Хичкок во „Повикај М за убиство“ и „Прозорец кон дворот“. Доби Оскар за улогата во „Провинцијалка“.

Додека го снимаа филмот „Повикај М за убиство“, медиумите ја поврзаа со нејзиниот 22-годишен колега Реј Миланд, а се шпекулираше дека е виновна за развод на неговиот брак. Таа скоро се омажи за подоцнежниот дизајнер на првата дама Џеки Кенеди, Олег Касини, но врската заврши со отфрлање на семејството Кели, кое не можеше да се помири со изборот на ќерката за разведен некатолик.

За време на снимањето на филмот на Хичкок „Држете го крадецот“ на француската ривиера во 1955 година, Грејс беше фасцинирана од оваа земја. На Канскиот филмски фестивал се запознала со владетелот на Кнежеството Монако, Рение III и една година подоцна, двојката се свршила.

<p>Ikona stila, muza Alfreda Hičkoka i princeza od Monaka samo su neki od pojmova koji se povezuju s legendarnom Grejs Keli. Međutim, njen život nije bio bajka.</p><p>Ikona stila, muza Alfreda Hičkoka i princeza od Monaka samo su neki od pojmova koji se povezuju s legendarnom Grejs Keli. Međutim, njen život nije bio bajka.</p><p>Ikona stila, muza Alfreda Hičkoka i princeza od Monaka samo su neki od pojmova koji se povezuju s legendarnom Grejs Keli. Međutim, njen život nije bio bajka.</p><p>Ikona stila, muza Alfreda Hičkoka i princeza od Monaka samo su neki od pojmova koji se povezuju s legendarnom Grejs Keli. Međutim, njen život nije bio bajka.</p>


Сепак, се чини дека оваа љубовна приказна од бајките воопшто не беше идилична и дека нивниот „совршен живот“ всушност беше голема лага. Имено, Рение мораше да се омажи што побрзо и да обезбеди наследник за да не се припои Кнежевството кон Франција, а Грејс бараше соодветен сопруг прифатлив за нејзиното семејство.

Покрај тоа, нејзината популарност помогна да се оживее застојот на туризам во државата на коцкање, а ризницата на принцот исто така имаше корист од нејзиниот мираз вреден два милиони долари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi