СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ЗА КОГО НЕ ЗНАЕВМЕ ДЕКА ПОСТОИ! 26 Години ИГРА ТЕНИС БЕЗ НИТУ ЕДНА ПОБЕДА!

10 јуни, 2020
fenomen

Тој има 48 години,веќе 26 години игра тенис и сè уште упорно и трпеливо ја чека својата прва победа на главниот турнир. Италијанскиот тенисер Енрико Бекузи е светски феномен, никој не беше толку упорен во „бркање на првата победа“, досега има одиграно 270 натпревари на големите турнири во Челинџер и ги загуби сите 270.

Да се ​​каже вистината, момчето од Пиза има дури четири индивидуални победи во својата кариера, но сите беа постигнати во квалификациите. Последната жртва беше против Антонио Чанчиќ, од времето кога ја испроба среќата и во индивидуална конкуренција, во 2016 година во Ортизеј, Самобарац го предаде со водство од 6: 1, 1: 2.

– Почнав да играм доцна, на деветгодишна возраст, кога татко ми ми купи дрвен рекет. Се заљубив во тенисот и пораснав со Лендл, Мек Енро, Виландер, Конорс и генијалецот Гилермо Вили. Тенисот е моја страст, а на 21 година започнав да се натпреварувам. Знам дека е доцна, но јас ја имам мојата цел: Играм за таа победа, само една. Кога ќе победам, ќе се повлечам – рече Италијанецот во извештајот за него објавен од Марка.

За многумина тој е романтичар и боем, Wall Street Journal го нарече „легенда на предизвикувачот“, но има и такви кои во него го гледаат само „најлошиот тенисер на светот“ и „супер губитник“. Во неговата кариера – претежно во конкуренција на двојки, каде неговите победи се исто така реткост – тој заработи само 12.928 долари, просек од 497 долари годишно, така што е јасно дека тенисот не го игра за пари. Можеби повеќе за патувања и дружење.