Тие што слушнале за “Нусрет” сигурно знаат кој е Салт Бае- кралот на месото

18 јули, 2020
салт бае

Солт Бае и неговиот необичен стил на солење на месо стана виален хит во јануари 2017та година. Благодарение на видеото, турскиот месар и готвач стана светски популарен преку ноќ, а многу познати личности почнаа да ги посетуваат неговите ресторани и да носат маици со неговиот лик, како знак на поддршка.

Но, што навистина знаете за оваа индивидуа?

Тој бил „принуден“ да стане месар

Солт Бае или неговото вистинско име Нусрет Гекче е роден во сиромашно семејство во Ерзурум во 1983 година. Поради недостаток на пари, тој бил принуден да го напушти училиштето и на 14-годишна возраст започнал да го учи месарскиот занает.

Работел бесплатно

Помеѓу 2007 и 2010 година, тој волонтирал во различни ресторани во Аргентина и САД за да стекне искуство во бизнисот со готвење и ресторани. Наводно не зборува ниту еден странски јазик.

View this post on Instagram

#saltbae #saltlife #salt

A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et) on

Има ресторани низ целиот свет

Тој се вратил во Турција во 2010та година и го отворил својот прв ресторан. Денес тој поседува ланец ресторани под име Нуср-Ет, кој се отворени во Истанбул, Мајами, Њујорк, Доха, Абу Даби и Дубаи. Тој треба да отвори ресторан наскоро и во Лондон.


Неговите ресторани се наменети само за љубители на месо

Ресторанот Нуср-Ета нуди претежно месо. Менито содржи сè, од татарски бифтек, од стекови до ќофтиња и хамбургери. Како гарнир можете да нарачате салата, пире од компири, крокети, кромид, спанаќ или печени печурки, и да уживате во традиционален турски десерт како баклава.


Тој е пребирлив

Гекче го третира месото со љубов, па затоа не е изненадување што е многу прибирлив за своите ресторани. Менаџерот на неговите ресторани откри дека секогаш е во потрага по совршени парчиња и дека понекогаш зема само 100 килограми месо од понудените 5 тони.

View this post on Instagram

#saltbae #saltlife #salt

A post shared by Nusr_et#Saltbae (@nusr_et) on

Работи 18 часа на ден

Солт Бае има импресивна работна етика. Во едно од неколкуте интервјуа, тој призна дека работи 18 часа на ден и никогаш не земал слободен ден.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi