Vogue споделува моќни фотографии од здравствени работници кои се борат против коронавирус во нов посебен број

24 април, 2020
VOgue

Списанието фотографираше портрети на здравствени работници кои патуваа за Њујорк од сите страни на Соединетите Американски Држави за да им помагаат на болниците за време на пандемијата на коронавирусот.

Кориците на месечните изданија на слисанието Vogue се познати по гламурозните високи модни фотосесии во кои има супермодели, актерки и музичари. Но, за изданието на магазинот јуни/јули, кое се објави на Интернет еден месец порано, Вог пристапи на поинаков пристап во пресрет на кризата со коронавирус (СОВИД-19).

Следејќи ги стапките на италијанскиот Вог, кој испечати целосено бела насловна за неговиот априлски број (потсетете се тука) за да се означи повторното раѓање после пандемијата, главната уредничка Ана Винтур и екипата на Вог им оддадоа почит на здравствените работници кои се борат против вирусот со тоа една единствена црвена роза на Ирвинг Пен објавена и на насловната страница на изданието со насловот “Our Common Thread. Ги обележува првите публикации на мртва природа повеќе од 50 години, рече Винтур во уредничкиот текст.

„Сите бевме сведоци на ужасни сцени и остро чувствувавме како коронавирусот влијае врз нашите животи и ние сме неверојатно благодарни за оние што несебично се издвојуваат да ги чуваат нашите заедници безбедни. Им должиме огромна благодарност на медицинските работници – и им оддадовме почит овде во серија слики направени од фотографот Итан Џејмс Грин“, напиша Винтур за да го претстави новиот број, кој го создадоа со персоналот од далечина.

Различни здравствени работници патувале во Њујорк од сите страни на САД за да им помогнат на болниците и да позираат за моќни портрети додека носеле маски за лице над носот и устата за заштита. Заедно со секој портрет, тие ги објаснија предизвиците со кои се соочија за време на кризата и личните причини поради кои сакаа да помогнат.

„Дојдовме за да направиме разлика за кратко време“, рече Синди Дагсаан, резервист на морнарицата и медицинска сестра од Калифорнија. „Нашите колеги колеги здравствени работници работеа неуморно, и чест е да им оддадеме почит.

Џенифер Ретклиф, полковник на воздухопловните сили и ортопедски хирург со седиште во Флорида, рече: „Никогаш не сум видел толку многу пациенти на едно место. Ова е скоро како да се распоредуваат – луѓето треба да најдат различни места за работа и да користат различни ресурси за да ја завршат работата “.

Според Њујорк Тајмс, Њујорк е најтешко погодена држава, со најмалку 257.000 позитивни случаи на коронавирусот, а смртни случаи редовно надминуваат 400 луѓе секој ден. Додека многу Американци чекаат за да се вратат во нормала и повторно да се отвори економијата, гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо, е претпазлив.

„Луѓето ќе умрат ако започнеме со повторното отворање“, рече Кумо на 22 април. „За оние што се вознемирени од нашиот внимателен пристап – не обвинувајте го вашиот локален службеник. Обвини ме мене“.

Од 23 април, најмалку 834.340 луѓе ширум Соединетите Држави биле тестирани позитивно за коронавирусот и најмалку 42.501 луѓе починале од оваа болест.

Изданието на Vogue‘ јуни / јули 2020 година ќе биде достапно на редакциите на весниците на 23 мај.