Израсна во сиромаштија, и со својот талент, но и со својата убавина го освои светот и заведе некои од најпознатите актери, но 50 години сакаше само еден!

7 декември, 2020
сиро

Веста дека италијанската актерска дива, по цела деценија пауза, повторно ќе застане пред камерите и ќе снима нов филм доста ја изненади светската јавност.

На 87-годишна возраст, Софија Лорен прифати улога во италијанската драма „Животот пред“ само од една причина – зошто ја режираше нејзиниот син Едоардо Понти, но тој можеше да и донесе многу повеќе затоа што „Варајети“ претпоставува дека таа може да добие номинација. за Оскарите. Да се ​​каже нејзината богата животна приказна не е воопшто лесно, затоа извлековме само некои од најнезаборавните и најинтересните делови од нејзиниот неверојатен живот
‘Кога син ми ми понуди улога, тоа беше како остварување на мојот најголем сон. Не размислував долго за тоа дали да го прифатам тоа или не. Уживав во улогата на г-ѓа Роуз. Таа е силна, а сепак толку кревка. Таа е борец и ме потсетува на мајка ми од многу причини “, изјави Софија Лорен кратко време откако се откри дека по точно 11 години отсуство од филмските екрани, таа им се враќала на насилството на нејзиниот син Едоардо Понти, режисерот кој и дал улога на неговиот филм „Животот напред“.

Улогата на Еврејка која го преживеа холокаустот и им помага на децата проститутки може да и ја донесе Софија Лорен (87), престижната филмска награда. Секако, ова е Оскар, од кои едниот веќе го има во својот дом за улогата во филмот „La Ciociara“ од 1960 година.

Еден од најголемите актерски гиганти на 20-от век одамна го освои светот со својот актерски талент, како и со неверојатната убавина и бујните облини по кои е позната.

‘Мислам дека имав среќа да постигнам успех во 50-тите години на минатиот век, кога убавината имаше сосема поинакво значење отколку денес. Имаше тој прекрасен гламур околу актерките и немаше таква комерцијализација. Денес, сите овие млади актерки, па дури и модели, стануваат славни преку ноќ, така што немаат време да се развиваат, немаат време да стекнат личност. ‘

Софија Лорен е родена како Софија Вилани Скиколоне на 20 септември 1934 година на клиниката „Регина Маргерита“ во Рим и е ќерка на Ромилда Вилани и градежен инженер, благородник Рикардо Скиколоне, кој се дружеше со филмаџии кои се надеваа на некоја романса со млади актерки. Меѓу нив беше и Ромилда, која своевремено, заради неверојатната сличност со Грета Гарбо, и беше понудена да стане нејзина бекап и да патува во Америка, но ништо од тоа не дојде затоа што нејзината мајка го забрани тоа.

Рикардо Скиколоне одби да се ожени со атрактивната наставничка по пијано и актерка во подем, оставајќи ја со мало дете без никаква финансиска поддршка. Самата Софија го видела својот татко само три пати во животот – како петгодишно дете, на 17-годишна возраст и последен пат во 1976 година на смртна постела, но таа никогаш не го заборавила и не му простила што ги остави неа и нејзината мајка.

Покрај неа, нејзините родители имаа уште една ќерка Марија, родена во 1938 година, додека таа имаше уште двајца полубрати ,Џулијано и Џузепе. Со својата мајка и сестра, Софија Лорен го поминала своето детство живеејќи со нејзината баба во малиот град Позуули, недалеку од Неапол, а за време на Втората светска војна таму имало складиште за оружје, поради што сојузниците често го бомбардирале. При еден напад, додека трчала кон прифатилиштето, била погодена од шрапнел и ја повредила брадата. Оваа лузна и денес ја носи со гордост и тоа е нејзин заштитен знак.

По тој инцидент, семејството се преселило во Неапол, каде што живееле со роднини некое време. Тие се вратија во Позули дури по завршувањето на војната, кога нејзината баба Луиза отвори бар во нивната дневна соба и продава домашен ликер од цреша. Ромилда Вилани свиреше на пијано, Марија пееше, а Софија ги послужуваше гостите и миеше чинии.

Местото наскоро стана популарно кај американските војници кои беа стационирани во близина и се шушкаше дека на гостите им нуди не само алкохол, туку и на самите нив.

Нејзината убавина дојде до израз кога имала само 14 години. Речиси преку ноќ прерасна од мало девојче во убава девојка, а поради нејзината неверојатна трансформација многу момчиња останаа без глава. Истата година, таа го освои второто место на изборот за убавина, освојувајќи пари, но и бесплатни тапети што ги залепи во дневната соба на нејзината баба.

За неа, пресвртницата беше 1959 година, кога таа имаше 15 години и кога нејзината мајка одлучи дека таа и Софија ќе се преселат во Рим за да се испробаат како актерки. Една година подоцна, Софија Лорен доби улога во филмот „Quo Vadis“ на Мервин ЛеРој, а во исто време доби понуди да биде модел и не ги одби.

По низата помали улоги, во 1952 година пристигна понуда за „Милјеница“, во која таа за првпат се појави со уметничкото презиме Лорен, и доживеа вистински подем со насловната улога за „Аида“ во 1953 година, а една година подоцна и со „Златото од Неапол“. ‘се здоби со репутација на италијанска sвезда што допрва ќе се чуе.

Но, само заминувањето во Холивуд ја направи чудо и стана една од најпочитуваните актерки од тоа златно време на Холивуд. Нејзината прва улога беше во филмот „Гордост и страст“ со Кери Грант и Френк Синатра, што и донесе промени во љубовта затоа што се најде во љубовен триаголник со Грант и италијанскиот филмски продуцент Карло Понти.

Иако врската со Кери Грант беше остварување на сонот, Софија Лорен се одлучи за Карл Понти, кого медиумите го исмејуваа како „двојно постар и двојно потежок од неа“. И покрај злобните јазици, нивната љубов траеше цели 50 години и тие беа доказ дека вистинската љубов навистина постои.

‘Тоа беше љубов на прв поглед и за двајцата. Се запознавме на еден натпревар за убавина во Рим кога имав 16 години и тој беше член на жирито. Ме виде како седам со пријателите и ми праќаше пораки прашувајќи дали сакам да се натпреварувам. Се согласив и бев втор, но поважно од тоа беше што тоа беше почеток на нешто поголемо и подлабоко, на почетокот пријателски, но кога наполнив 19 години, тоа стана многу подлабоко… ’

Двојката се венчаше во 1957 година во Мексико, но мораше да го поништи бракот пет години подоцна за да избегне обвиненија за бигамија затоа што бракот на Понти со неговата поранешна сопруга Џулијано не беше официјално прекинат, за што требаше да добие дозвола од Ватикан, која не можеше да ја добие. Софија Лорен и Понти и покрај сè го продолжија својот заеднички живот. Во 1965 година, тогашниот француски претседател orорж Помпиду им додели француско државјанство, по што Понти успеа да се разведе од ulулијана и повторно да се ожени со Софија Лорен на 9 април 1966 година.

Патем, тој беше и продуцент на филмот во кој таа ја доби улогата и реши да стане нејзин заштитник – тој ја научи како да се однесува, и помогна да се ослободи од акцентот, ја натера да чита книги и да учи за уметноста, како и да го подобри англискиот јазик. јазик. Со текот на времето, пријателството и 22-годишната разлика во возраста се стопија и сфатија дека не можат без едни со други.

„Тешко е да се каже дека не жалиш за ништо. Поминувате низ многу искуства во животот, и јас секогаш се обидував да живеам без жалење. Мислам дека постигнав мирен живот. Имам сè што некогаш сум посакувал, а тоа е прекрасно семејство со убави деца и убави внуци “, изјави познатата актерка за Радио Тајмс и додаде:„ Единствено за што жалам е што не се омажив во бел фустан. Тоа беше мојот животен сон и сè уште е во мене ‘.

И освен брак, тогаш 29-годишната Софија Лорен фантазираше за семејството и децата. Но, тој сон на почетокот не беше остварлив. По два спонтани абортуси, кои ја скршиле, таа била подложена на хормонска терапија. Таа зборуваше за оние најинтимните моменти од нејзиниот живот во нејзината автобиографија.

Конечно забременив. Бев исплашена, но никогаш не сум била посреќна. Едвај чекав да ги видам очите на моето дете. За жал, периодот што следеше беше најтажниот и најтемниот во мојот живот ’, напиша Софија Лорен и се присети на ноќта кога заврши во болницата во Милано, проследено со грдиот изглед на бабиците.

‘Се чувствував како да ме обвинуваат за она што ми се случи. Како и остатокот од светот, тие беа свесни дека јас не бев официјално омажена со Карло Понти затоа што тој не беше официјално разведен. Но, тие не ја знаеја вистинската приказна, не знаеја ништо за мене, за моите желби и стравови. Тие беа ужасни за мене и го изгубив бебето. ‘

Четири години подоцна, Софија Лорен повторно забремени, а овој пат реши да биде повнимателна и да се грижи за себе, па затоа реши да остане бремена. Беше толку исплашена што не сакаше ниту да го допре стомакот за да не го вознемири бебето. Но, судбината повторно играше со неа и една вечер и се слоши. Кога виделе како изгледа, повикале лекар кој и покрај силната болка и препорачал чај од камилица. Сфати дека тоа нема да и помогне, па побрза во болницата, но не ја доби многу потребната помош.

Лекарот кој ја примил брзал на забавата, поради што и препишал силен седатив. ‘Мајка ми врескаше на докторот и праша:‘ Дали го гледате нејзиното лице? Таа само абортира! Мојата болка конечно запре околу четири наутро и знаев дека сè е готово. „Госпоѓо“, ми рече по враќањето од забавата, „без сомнение имате убави колкови и убава жена сте, но никогаш нема да имате деца“.

За среќа, тој лекар не беше во право. На почетокот на 1968 година, Софија Лорен останала бремена по трет пат, а потоа со валидна реакција од лекарите кои навреме сфатиле дека нејзиното тело не произведува доволно естроген, тие го решија проблемот со инјекции. Девет месеци подоцна таа роди син Карл Понти Џуниор.

‘Се плашев да ја напуштам просторијата за моето дете да не настине. Останав во болницата 50 дена и не сакав да одам дома. Лекарот ме избрка од болницата и рече дека ме чека животот и мојот син. ‘

Четири години подоцна, Софија Лорен остана бремена по четврти пат и бидејќи сè беше под контрола со инјекции со естроген, таа беше многу порелаксирана и продолжи да снима филмови. Последните месеци од бременоста ги помина во Џенева, каде во 1973 година се роди нејзиниот втор син Едуардо.

‘После првото дете, мислев дека мојата среќа не може да биде поголема, но Едуардо ја удвои. Моето искуство е една од оние неизбежни мистерии на мајчинството. ‘

Живеев со Карл Понти, кој не само што беше нејзин сопруг, туку и пријател и љубовник, и благодарение на него таа стана она што е денес, сè до 2007 година, кога тој ја загуби битката во животот по компликации на белите дробови. Токму таа година требаше да ја прослават годишнината од златната венчавка, но тие не ја поздравија.

Патем, паралелно со своето семејство, Софија Лорен изгради актерска кариера, правејќи филмови благодарение на што важи за една од 25-те најголеми женски starsвезди кои прошетале во Холивуд.

‘Уживав кога работев со Марчело Мастројани, со кого снимив 14 филма и беше крајно забавно, додека од друга страна не уживав во соработката со Марлон Брандо, а и снимањето со Кларк Гејбл беше малку чудно. Тој беше сериозен во врска со сетот и го остави точно во 17 часот. Во тоа време тој aвонеше часовник и не се замараше со тоа дали сме на сред сцена или не. Ќе не поздравеше и ќе отидеше дома.

Таа сама се погрижи за неколку скандали во нејзиниот живот во 1982 година, кога заврши во затвор 18 дена затоа што наводно избегнувала да плаќа данок во Италија, како и пријавување на имот и приход. Со цел да ја убедат да зборува за своите недостатоци, тие ја ставија зад решетки, но залудно. Софија Лорен не сакаше да зборува за тоа, па на крајот беше ослободена поради недостаток на докази.

Интересно, за време на годините поминати во шоу-бизнисот, таа сфати дека може да направи сопствен бизнис од нејзиното име, па во 1981 година стана првата позната жена која лансираше парфем.

Иако одамна влезе во осмата деценија од животот, нејзината убавина и харизма по која е позната уште од самиот почеток, а особено нејзината убавина, се слават во нејзината родна Италија.

„Не сум многу среќна поради стареењето, но сепак се однесувам како да сум најмалку 15 години помлада отколку што сум“, признава тааниз смеа, додавајќи: „Уживам во мојот живот, моите деца, уживам во стареењето, но исто така изгледам и помладо. Зошто да не? Па тоа не е грев. Затоа се обидувам да јадам одредени работи, дури издадов две книги за готвење. Се обидувам да вежбам и да се грижам за своето тело, но и да уживам во овој прекрасен, спокоен живот. Мирот е тајната на убавината. ‘

И каков беше животот што го живееше?

‘Тој беше прекрасен и необичен во секоја смисла на зборот. Јас секогаш гледав само добри работи во сè и никогаш не престанав да гледам на тоа на тој начин. Отсекогаш сум бил едноставна личност која ужива во убавите работи што ги нуди животот. Која е мојата предност е што можев да отстранам грди работи од животот и да одам напред брзо, секогаш размислувајќи за она што го постигнав.

Денес можам да кажам дека сум многу свесна дека живеев полн живот и дека живеев сè многу интензивно. ‘

Денес, таа живее во Женева на потполно мирен начин на живот, далеку од гламурозен. Јас секогаш станувам рано, и иако понекогаш немам волја затоа што секогаш можеш да најдеш изговор да не вежбам, јас одам цел час. Секогаш за време на прошетката размислувам дали ќе наидам на некоја убавина зад аголот. Јас секогаш размислувам позитивно и ретко ќе ме видите тажна или меланхолична “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris