ЈЕЛЕНА КАРЛЕУША, КИМ КАРДАШИЈАН, ЏЕНИФЕР ЛОПЕЗ: Зошто сите се опседнати со жени со големи, „сочни“ задникот?

9 октомври, 2020
jk

По неколку децении „манија“ за слабеење, повеќето жени денес би сакале да имаат поголем задник!

На Инстаграм ќе видите девојки кои ги усовршиле своите пози за фотографирање, така што задникот им изгледа поголем, а оние што имаат пари и желба за тоа, ќе ги зголемат пластичен хирург!

View this post on Instagram

Happy Place

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

View this post on Instagram

🧡

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

Старлетата Ким Кардашијан го направи овој тренд хит пред повеќе од една деценија, а со тоа им помогна на жените кои беа загрижени од прекумерните облини. Одеднаш станаа хит!

Но, како станавме толку опседнати со големиот задник? Очигледно, благодарение на нашите предци.

View this post on Instagram

Backstage diaries

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

Во својата книга Голиот мајмун од 1967 година, зоологот Дезмонд Морис објасни како нашите претходнички ги користеле задникот за да сигнализираат дека се подготвени за акција!

“Во одреден момент од нашата еволуција, се префрливме на парење лице в лице и задникот веќе не се користеше за да дава сигнали. Ова се случи кога престанавме да одиме на четири нозе, како мајмуни, и застанавме исправени. Тоа го направи сексуалниот контакт поличен, и тоа претставуваше транзиција кон нов развој на врските во кои паровите остануваат поврзани подолго “, воспостави тој.

Но, авторот вели дека заоблениот задник сепак е еден од примарните сексуални сигнали и можеби тоа е причината што жените повторно обрнуваат внимание на овој дел од телото.

Пејачки со голем задник како Џенифер Лопез, Иги Азалеа и Ники Минаж посветија некои од своите песни на „нејзиното величество“.