Како да се справите со лошите квалитети на пријателите и колегите: 5 клучни потези!

15 мај, 2020
Насловна

Никој од нас не е совршен и секој од нас има некои квалитети што се возбудуваат на нервите на нашите најблиски и луѓето со кои комуницираме секој ден.

Чекањето на пријател кој секогаш доцни, за луѓе кои сакаат да озборуваат, односно да живеат нечиј живот, токсичен колега на работа, се само некои од оние навики и особини што можат да ги изнервираат сите.

Но, како да се справиме со нивните карактеристики ако тие се луѓето што ги сакаме?

– Може да покажете сочувство кон таквата личност, како и да очекувате тој да се промени. Овие две работи не се меѓусебно ексклузивни – рече Џули Фог, основач на компанијата за говор и комуникација “Vital Voice Training”.

.Добро осмислен план

Пред да започнете разговор со некоја личност што ве вознемирува, разгледајте ги вашите причини за тоа. Дали сакате само да се ослободите од вашата фрустрација или се надевате дека другата страна ќе промени нешто во вашето однесување?

„Одредувањето на намерите може да помогне вашата комуникација да биде успешна“, вели Фог.

Начинот на кој учествувате во разговорот може значително да го промени неговиот тек.

Погледнете ја поголемата слика  

Запомнете дека постои можност да сте и тешка личност, вели Рона Лихтенберг, автор на книгата „Работата би била одлична ако не беше за народот“.  

Ако се борите со тешки луѓе, обидете се навистина да се фокусирате на нив и кажете им дека слушате.  

– Може да биде решение, особено ако се чувствувате вознемирено. Вие не треба да се справите со нивните емоции, само кажете им дека ги доживувате “, рече Кејси Ерин Кларк, основач на Vital Voice Training”.

Избор на вашиот пристап

Треба да знаете како да се соочите со таквата личност.

Советникот за врски Чак Роки вели дека треба да пристапувате на таа личност со почит и да не дозволувате на себе да влезете во дискусијата.

Со викање никогаш не се решава ништо. Иако често нема добро време за вакви разговори, обидете се да изберете време кога никој од вас не се занимава со стресна задача.

И никогаш не се судирајте со колега пред другите освен ако не ви треба посредник за вашата безбедност.

Препознајте кога да престанете

Треба да се знае како да се препознае кога дискусијата оди од продуктивна до токсична.

– Обидете се да разберете однапред како ќе реагирате. Ќе заминете? Вдишете длабоко додека не се смири другата личност?

Фог и Кларк исто така препорачуваат да ги препознаете предупредувачките знаци на вашето тело.

Одлучете дали да преземете акција или да се откажете

Постои разлика помеѓу однесување што значително влијае на вашата способност да живеете или да работите со некого и одлика што ве води луд, но нема да ви го уништи животот.

– Ако вашите тешки соработници ја преминат границата, т.е. ако има насилство, време е да се свртите кон вашите газди или дури и на човечките ресурси – рече проф. Мелоди Ј Вилдинг.

Ако проблемот влијае на вашата репутација или способноста да ја направите својата работа, време е да направите нешто. Но, понекогаш мора да запоставите нешто и да продолжите да живеете, пренесува Good House Keeping.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi