Како холивудските звезди станаа жртви на секти?

18 јули, 2020
Annotation 2020-07-18 163923

Многу организации ширум светот се класифицирани како култови, иако многумина сметаат дека нивните членови се наивни и нестабилни лица затоа што тие станале дел од тие организации, во кои честопати се и жртви. Меѓу оние кои станаа дел од сектата, има и многу холивудски ѕвезди. Сепак, некои од нив не го избраа тој пат сами.

Винона Рајдер – Виножито заедница

Актерката Винона Рајдер имала само седум години кога се преселила во комуна во Калифорнија наречена „Виножито“. Во три години поминати таму, семејството на Винона живеело со седум други семејства на 300 хектари земја. Тие таму немаа електрична енергија и се обидоа да бидат независни од надворешниот свет и да произведат сè што им беше потребно самостојно.

Актерката беше под големо влијание и на нејзиниот кум Тимоти Лери, добро познат за употреба на една од најсилните халуциногени дроги, ЛСД. Без пристап до телевизија, Винона стана страствен читател и разви интерес да глуми кога мајка и и покажа неколку филмови на екранот во семејната штала. Потоа, таа одлучи да ја напушти комуната.

Хоакин Финикс – Божји деца

Aоакин израснал во сексуален култ, а неговиот помал брат Рајвер починал пред негови очи на 23-годишна возраст по предозирање. Кога се роди славниот Џокер, семејството живеело во Порто Рико и родителите биле приврзани кон контроверзното христијанско движење наречено „Божји деца“. Во меѓувреме, тие сфатија дека водачот на црквата е лош човек, па се вратија во Америка и го сменија презимето. Сепак, се вели дека во тој период сексуално ги злоставувале своите деца, затоа што оваа религија проповеда за интимни односи меѓу возрасни и малолетни лица.

„Никој со такво минато не може да испадне нормален“, коментира еден од режисерите со кого соработуваше оскаровецот.

Мишел Фајфер – Диета на сончева светлина

По пристигнувањето во Лос Анџелес, кога имала 20 години, актерката паднала под влијание на двојка која се обидела да ја убеди дека треба да живее без храна и вода. Тие се обидоа да ја манипулираат, па ја ставија на диета што никој не можеше да ја следи.

Според нивното верување, телото ги добивало сите потребни материи од сончева светлина. Иако во тоа време таа беше во многу тешка финансиска состојба, таа требаше да му плаќа на парот за нивното „водство низ животот“ .

Таа успеа да се извлече од тоа кога доби улога со Питер Хортон, подоцна нејзин сопруг, во филмот „Moonies“, кој се занимаваше со култови. Фајфер еднаш рече дека додека го истражувала материјалот за филмот со Питер, во еден момент и „светнало “, па сфатила дека и таа е дел од култот.

„Тие се обидоа да контролираат сè што правам во животот. Јас не живеев со нив, но поминувавме многу време заедно. Покрај тоа, морав да платам за времето што го поминав со нив, така што тоа сериозно влијаеше на мојот буџет.“, рече Мишел.

Глен Клауз – Поединецот го менува светот

Кога Глен имала седум години, нејзините родители станале членови на меѓународен култ чие главно верување било дека светските промени започнале со индивидуата. Култот, предводен од верски фанатик од Пенсилванија, Френк Бушман, е основан во 1938 година и бил со седиште во Швајцарија. Глен и нејзините браќа и сестри биле испратени да живеат во седиштето на групата во Швајцарија и таму останале две години додека нивниот татко бил во Африка.

„Не ви беше дозволено да направите ништо и ќе се чувствувате виновни доколку имате некоја неприродна желба. Беше многу тешко, затоа што кога успеав да се одвојам од култот, не верував на ниту еден мој инстинкт, затоа што мислев дека сите тие се наметнати. Затоа го презирав татко ми еден период од мојот живот. Јас дури и му напишав потполно искрено писмо во кое напишав дека тој не заслужува да се нарече татко, затоа што тој беше толку груб кон своите деца “, рече актерката во една прилика. Како што вели, секој од браќата требаше да помине низ процесот на простување на своите родители поради нивните грешки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris