Како изгледал животот на најголемата музичка легенда: Тој имал 12 деца, ослепел поради смртта на неговиот брат, никогаш не излегол од пеколот на дрогата! (ФОТО)

21 октомври, 2020
реј

Реј Чарлс Робинсон, како што звучеше целосното име на славниот музичар, е роден во Џорџија во 1930 година во сиромашно семејство како прво дете на Арета и Бејли Робинсон. Во раното детство се случи трагичен настан што ќе го мачи до крајот на животот: неговиот помлад брат се удави. Оттогаш, младиот Реј почнува да го губи видот и станува целосно слеп на возраст од седум години.

После тоа, тој отишол во Флорида во училиште за слепи и глуви, каде што се школувал и научил да свири на инструменти како пијано, орган, саксофон, кларинет и труба. Во тој период, неговите музички насоки се движеа од евангелие од земја до блуз. Хендикепот на слепилото не го спречи да работи на себе и се подобрува.

„Роден сум со мојата музика, тоа е еден од моите витални делови, сличен на мојата крв, мојата суштинска потреба како храна и вода. Можете само да не одделите хируршки “.

Музички почетоци на Реј Чарлс

По смртта на неговата мајка, Реј Чарлс го напуштил училиштето и станал патувачки музичар. Брзо привлекува внимание во локалните клубови низ Америка.

На самиот почеток на својата кариера, Реј Чарлс ја засноваше својата музика и личните интереси во голема мера на делата на тогаш познатите музичари Нет Кинг Кол и Чарлс Браун. Тој настапи имитирајќи ги двајцата и со тоа стана препознатлив, иако сè уште не беше масовно популарен.

Првиот чекор кон тоа го направи во 1953 година, кога потпиша договор со сопственикот на дискографската куќа „Атлантик рекордс“, Ахмет Етеган. За време на периодот кога тој компонираше и свиреше под покровителство на оваа куќа, беа создадени неговите познати хитови како што се „Неред околу“, „Имам жена“, „Ја сакам така“.

Во времето кога Реј Чарлс започна да го гради своето име, наиде на една пречка: неговото име, добро познатиот Реј Робинсон, беше на боксерската сцена. За да може публиката да знае да прави разлика, Реј го зема своето средно име и го отфрла презимето. Оттогаш, тој настапи како Реј Чарлс и остана препознатлив за целите 58 години од неговата кариера.

Негов прв голем хит беше синглот „I Got a Woman“ од 1954 година: песната беше на врвот на топ-листата R&B еден месец по објавувањето. Тоа беше невиден спој на госпел (црковна музика) и R&B, со кои Реј Чарлс го основа својот музички стил попознат како „душа“.

Иако на публиката му се допадна овој експеримент, критичарите не беа воодушевени: славниот уметник наиде на јавна осуда за спојување на црковната музика со „ѓаволска“ музика и беше етикетиран како атеист. Подоцна, јавноста се смирува и го сфаќа генијалноста и талентот на овој музичар. Реј Чарлс стана „татко на душата“ и еден од уметниците кој можеше да вметне многу музички насоки во само една песна.

Проблеми со лекови

Популарноста, славата и траумата од детството на Реј Чарлс го водат во светот на пороците. Имено, во 1964 година, музичар од Џорџија беше уапсен на аеродромот за поседување недозволени супстанции. Потоа бил на лекување во клиника за зависности од дрога. Кога заминал, тој ја објавува песната „Плачејќи време“. Беше речено дека тој никогаш не успеал да излезе од маѓепсаниот круг на лекови.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum