Канје Вест изненади со својата великодушност: Ќе го плати школувањето на ќерките на Џорџ Флојд

5 јуни, 2020
џсадса


Канје Вест формира колеџ фонд за 6-годишната ќерка на Џорџ Флојд, Афроамериканец, кој беше убиен од полицијата. Канје формира фонд за заштеда во 529 училишта во Америка за да ги покрие школарините за Гана Флојд, потврди неговиот портпарол. Раперот донираше и 2 милиони долари на семејствата и правните тимови кои ги поддржуваат Флојд, Ахмауд Арбери и Бреона Тејлор. 25-годишниот Арбери бил застрелан и убиен додека трчал,а тројца мажи тврделе дека сметаат дека е осомничен за провална кражба.

Тејлор беше убиен од полицијата во неговиот дом, откако полицајците, наводно, провалиле без предупредување за пребарување. Канје исто така донирал пари на голем број африкански американски бизниси во неговиот роден град Чикаго.

View this post on Instagram

KimYe

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on


Неговата сопруга Ким Кардашијан неодамна понуди финансиска помош на една млада жена, која беше застрелана од полицијата со гумен куршум за време на протестот.