Кендал Џенер одговара на обвинувањата за лажни фотографии од протестот

9 јуни, 2020
ѕуѕуѕ

Фотографија на Кендал Џенер изминативе денови ги преплави социјалните мрежи, наводно прикажувајќи ја супермоделката како позира со знак „Black lives matter“ (што сомнително, не се појави во нејзината сенка) и се придружува во солидарност со протестите против полициска бруталност и системски расизам. Фотографијата изгледаше дека е објавена од фејсбук профилот на Кендал.

Таа демантираше дека е ова нејзина објава:

За потсетување, Кендал глумеше во неславната реклама на „Пепси“ во 2017 година, во која таа за време на протестот му подава на полицаецот освежителен пијалок. Рекламата беше предвидена да биде генерално критика на децениското игнорирање на расна неправда и полициска бруталност против мирни демонстранти.