Кети Пери ја тужеше Кети Пери, a сега пристигна и контра-тужба: И двете сакаат да го докажат истото!

16 ноември, 2020
gettyimages-1180499796-830x0

Австралиската дизајнерка Кети Пери ја тужеше американската пејачка Кети Пери за „користење на истото име“

Австралискиот моден дизајнер Кети Пери покрена тужба против американската пејачка Кети Пери (36) затоа што тие го носат истото „уметничко и деловно име“.

Имено, 36-годишната sвезда и сопственик на хитот „I Kissed A Girl“ беше тужена за наводно кршење на трговската марка на компанијата „Katy Perry“, која продава облека во Австралија.

Странските медиуми јавуваат дека компанијата и Кети имаат исто име, а модниот дизајнер ја тужел пејачката пред суд во 2019 година и открил дека таа го регистрирала заштитениот знак во 2008 година.

Од друга страна, славната пејачка своето уметничко име го усвои уште во 2004 година, користејќи ја кратката форма на нејзиното име и моминско презиме на нејзината мајка, за да не се поистоветува со актерката Кејт Хадсон, бидејќи Хадсон е нејзиното вистинско презиме.

Вистинското име на австралиската модна дизајнерка е Кети Џејн Тејлор, а таа тврди дека пејачката ја украла нејзината идеја да си го додаде моминското презиме на нејзината мајка, што „ѝ нанесе огромна штета на работата“.

Контроверзниот случај настанал кога пејачката Кети Пери започнала да продава облека под нејзино име, а адвокатот на австралискиот моден дизајнер изјавил дека нивната стока е „валкано слична“ и двете продаваат пижами, ѓердани, моливи и мачки со дезен „пица“.

Но, пејачката Кети Пери сега поднесе противтужба, тврдејќи дека таа веќе имала музичка кариера и добра репутација во Австралија дури и пред модниот креатор да го заштити името на нејзината облека.

Таа тврди дека дизајнерката го прекршила законот затоа што ги измамила јавноста и потрошувачите дека веруваат дека купуваат облека поврзана со неа, пред да основа свој бренд за облека.

Страните ќе се состанат наскоро на суд, а претходното рочиште се одржа на 12 ноември годинава.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi