Постои само една разликата помеѓу сиромашните и богатите

29 мај, 2020
money-1-1

Финансискиот експерт, Томас Корли, поминал цели 5 години проучувајќи ги животите на богатите и сиромашните. Тој за време на своето истражување прател околу 200 активности на 233 богати и 128 сиромашни луѓе.

Кога Корли ги споредувал активностите и навиките на испитаниците издвоил една посебна категорија која била многу значајна а тоа била планирањето на денот и реалицацијата на поставените заддаи и цели за тој ден. Дошол до заклучок дека двете групи имале премногу различен пристап на ваквата дневна рутина.

Дури 67 % од богатите своит дневни цели ги запишувале, додека од сиромашните оваа го практикувале само 17% од вкупниот број на испитаници. Но она што е уште поинтересно е дека богатите, и тоа 81 %, ги извршувале поставените дневни цели додека кај сиромашните само 1 % го правеле тоа. Односно луѓето кои живеат на работ на егзистенција не знаат што се тоа дневни планови и реализација на целите ден за ден.

Тој истакнал дека „…дневните цели се одличен алат на богатите за дда не западнат во замката на одлагање на обврските, задашите и целите и така го држат денот во свои раце“. Навел уште еден исто така важен податок а тоа е дека богатите исполнувале 70-80 % од планираните задачите наведени на листот. Има и причина зошто тоа било така.

Како прво, со запишување на дневните задачи и цели тие имаат контрола над својот ден.

Второ, ваквите списоци помагаат при реализација на краткорочните и долгорочните планови и цели.

И трето богатите избегнувале било какво одлагање или одвлекување во исполнување на зададените цели. Според сево ова Корли заклучил: „Богатите се богати бидејќи разбираат дека не можеш да бидеш богат ако ги одолговлекуваш обврските.“

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi