Ледената фасада се скрши: Ана Винтур ги шокираше сите со овој потег!

10 јуни, 2020
182483_profimedia0409011709_ls

Сè она што со години и го припишува, епитетите на строг уредник кој влева страв во коските, потврди Ана Винтур во една реченица. После три децениски стаж на водечката позиција во најпрестижниот моден магазин во светот, таа ги призна своите најголеми грешки.

Охрабрена од настаните што се случуваат во Соединетите Држави веќе трета недела, а предизвикани од бруталното убиство на Џорџ Флојд, главниот уредник на американскиот „Vogue“ реши да направи значаен чекор напред. Добро позната по својот воздржан став, строгиот режим во модната империја што таа владее и ниска толеранција, Ана се покаја за сè што направила погрешно досега.

Во писмото полно со емпатија што им го испрати на сите свои вработени, кое стигна во рацете на списанието „Page Six“, Винтур напиша:

„Пред се, сакам да го започнам ова писмо со тоа што ќе ве известам дека ги разбирам вашите чувства и сакам изразам длабока емпатија за тоа низ што минуваат многумина. Ова е тага, лутина и болка. Особено им се обраќам на црните членови на нашиот тим и можам само да замислам како се тие овие денови. Исто така, знам дека повредата, неправдата и насилството се присутни многу долго време. Крајно време е да го сфатиме тоа и направивме нешто за тоа.“

Тогаш на вработените, а особено на Афроамериканците кои се вработени во Вог, им се обрати друг уредник Адам Репорт, признавајќи дека добро познатиот магазин и водечките луѓе во него не сториле доволно во однос на еднаквоста.

„Сакам да кажам дека знам дека Vogue не даде многу шанси за афроамериканските уредници, фотографи, новинари и дизајнери да се изразат. Ние, исто така, направивме грешка објавувајќи слики или приказни што се нетолерантни или повредија некого. Превземам целосна одговорност за тие грешки. Верувам дека не е лесно да се работи во Vogue и да се биде Афроамериканец и исто така знам дека не е дово. Ве молиме да знаете дека го ценам вашето мислење, вашите гласови и реакции. Јас ве слушам и навистина би сакал да ме контактирате кога ќе посакате.“

Ова е сосема неочекувана реакција на една водечка жена во модниот бизнис, која, по толку години „затворен“ режим, отворено ги призна грешките што ги направи во нејзината работа. Ние не сме навикнати да ја гледаме на таа позиција, особено по последните обвинувања што и се наметнаа последниве месеци.

Да ве потсетиме, Андре Леон Тали, 70-годишник кој наеднаш беше отпуштен од својата работа во магазинот Vogue пред нешто повеќе од една година, без какво било објаснување, реши да ја каже својата страна од приказната преку книга со мемоари.

Тој ја нарече Ана Винтур нечувствителен, пресметан и злобен шеф. Слични емоции сподели и американскиот дизајнер Ралф Ручи, сопственик и основач на луксузната модна линија на облека и додатоци со исто име.