Лејди Гага го искритикува одговорот на Доналд Трамп за смртта на Џорџ Флојд

1 јуни, 2020
Arrivals - 91st Academy Awards, Los Angeles, USA - 24 Feb 2019

„Знаевме дека тој е будала и расист, уште кога ја презеде функцијата“.

  • Лејди Гага сподели емотивна порака на Инстаграм во врска со смртта на Џорџ Флојд и протестите што се случуваат како резултат.
  • Гага силно го критикуваше одговорот на Доналд Трамп на ова прашање и напиша: „Ние знаевме дека тој е будала и расист, уште кога ја презеде функцијата“.
  • Многу познати личности ги искористија своите платформи за да бараат правда за Џорџ Флојд.

Лејди Гага одбива да молчи кога станува збор за расизмот. Пејачотката на „Rain on Me“ оваа недела објави порака на Инстаграм, и го отповика Доналд Трамп за „бодрење на систем во кој е веќе вкоренет во расизмот“.


Џорџ Флојд, 46-годишен црнец од Минеаполис, Минесота, беше трагично убиен откако полицаец клекна на неговиот врат со коленото и го задуши. Протестите се одвиваа на национално ниво како одговор на разорната смрт, а познати личности повикуваат на правда и ја охрабруваат јавноста да потпише петиции за ставање крај на расистичкото насилство.

Гага објави подолка порака на Инстаграм и напиша: „Јас сум толку вознемирена од смртта на Џорџ Флојд колку што и сум вознемирена од бројка на смртни случаи на луѓето од боја кои беа одземени низ годините наназад, како резултат на еден систаматски расизам поддржан од корумпиран систем на управување.

Таа продолжи: „Гласовите на Црната заедница премолчуваат премногу долго и таа тишина повторно резултираше со смрт. И, без оглед на тоа што прават за да протестираат, сепак тие се исполнети без сочувство од страна на лидерите кои се наменети да ги заштитат. Луѓето во Америка се расисти, тоа е факт “.

Гага го искористи одговорот на Трамп за убиството и им порача на читателите: „Веќе долго време знаеме дека претседателот Трамп не успеа. Тој ја држи најмоќната канцеларија во светот, но сепак не нуди ништо друго освен незнаење и предрасуди додека животите на Црната заедница продолжува да бидат одземени Ние знаевме дека тој е будала и расист, уште кога ја презеде функцијата, тој го бодри систем во кој е веќе вкоренет расизмот и расистичката активност и сите можеме да видиме што се случува. Време е за промена “

„Ние МОРА да ја покажеме нашата љубов кон црната заедница. Како бела, привилегирана жена, се колнам дека ќе стојам на тоа. Ние како привилегирана заедница не сме направиле доволно за да се бориме против расизмот и да се залагаме за оние луѓе кои се убивани поради тоа “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi