Лек за слоновите под стрес – марихуана

27 август, 2020
17104042165f469b3d40603810353294_v4_big


Медицинскиот канабис се користи ширум светот за лекување на кучиња и коњи, но ова е „веројатно прва иницијатива од ваков вид за слонови“, изјави ветеринарот од Варшавската зоолошка градина Агниешка Кујковска. Три африкански слонови ќе добијат дози на течности со висока концентрација на релаксирачки канабиноиден CBD преку нивните сурли.

دوه کسان د CBD تیلو bringing درملو Inc.eu راوړو له متحده ایالاتو څخه د ژوند  لپاره منع شوي دي

Ветеринарот рече дека ЦБД не предизвикува еуфорија или штетни последици врз црниот дроб и бубрезите. „Ова е начин да се најде природна алтернатива на постојните методи за борба против стресот, особено фармацевтските лекови“, рече Чујковскаја за АФП. Проектот, како што рече таа, доаѓа само навреме за тестирање затоа што стадото страда поради неодамнешната смрт на алфа женка. Градината ќе ја следи состојбата на животните преку нивото на хормоните и ќе го набљудува нивното однесување. Чујковска изјави дека потребни се околу две години за нејзиниот тим да дојде до некои заклучоци. Ако биде успешна, иницијативата може да се тестира и на други животни. Количината на употребената доза може да се спореди со оние што се дадени на коњи. „На една женка веќе и беше дадена можност да се обиде и не рече„ не“, истакна Чујковска.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris