Љубовниците на Џон Ленон ги бираше Јоко Оно, а тој заврши во кревет со Дејвид Боуви!

23 септември, 2020
јоко наслов

Ние први го прочитавме хрватскиот превод на книгата „Кој го уби Џон Ленон?“ Од Лесли-Ен Џонс, за која се зборува низ целиот свет

Деновиве сите зборуваат за Џон Ленон.

Неговиот убиец Марк Чепмен и се извини на Јоко Оно откако ја уби популарната рок ѕвезда.

Книгата „Кој го уби Џон Ленон?“ Беше објавена минатата недела. од Лесли-Ен Џонс, во која се заробени досега непознатите чекори на овој голем музичар. Хрватскиот превод на книгата, објавен од музичката книжарница „Рокмарк“, дојде на полиците само еден ден по оригиналното британско издание.

Една од важните фигури во историјата на Битлси беше нивниот менаџер Брајан Епштајн. Сепак, тој и Ленон, според книгата, биле повеќе од деловни соработници. Во времето кога Џон беше оженет со Синтија (роден Пауел), тој и Епштајн отидоа на двонеделно патување во Шпанија. Пред да се ожени Ленон, Епштајн ги условува момците од бендот дека мораат да ги чуваат тајните врски за да го задржат вниманието на фановите. Поради ова, Синтија се плашеше да му каже на Џон дека е бремена, но тој на крајот убаво го прифати. Епштајн се обиде да го спречи нивниот брак, но сепак им помогна во сè кога сфати дека Џон е сериозен во неговата желба да основа семејство. Епштајн бил прогласен за хомосексуалец, со кого Џон подоцна ќе дознае дека ја истражувал неговата сексуалност. Во тоа време сопругата на Џон била свесна дека пејачот ја изневерувал стотици пати, но и денес тој тврди дека е невозможно да има секс со Епштајн (што, патем, беше нелегално во тоа време), а истото мислење го има и Пол Макартни… Но, не сите се согласуваат со тоа тврдење.

Пријателот на Оно, Пит Шотон, му рекол на авторот на книгата дека тој безмилосно го задевал Ленон откако се вратил од патување со Епштајн.

„Брајан му предложи“, призна Џон. Упорната опсесија на полираниот менаџер почна да му застанува на нерв. Така, Џон конечно блефираше, се соблече и му рече да прави што сака. Во тој момент, Епи се повлече, мрморејќи дека не е за такво нешто ‘. Џон остана збунет… но и доволно заинтересиран да открие што навистина му се допаѓа на Брајан. „Го оставив да ми фрли рака“, Џон ги крена рамениците. „Добро, а?“, Возврати Пит. „Тогаш, што е работата …? – пишува Џонс, кој разговараше со Шотон. Оваа приказна ја потврди Џон Рид, поранешен менаџер на Елтон Џон. И го праша Ленон директно дали спиел со Епштајн, на што тој одговори: „Двапати“. Прв пат да видам како е, и втор пат да бидам сигурен дека не ми се допаѓа.

Самиот Ленон го коментираше својот однос со Епштајн во едно интервју во 1980 година.

– Беше скоро како љубовна врска, но не баш. Но, тоа беше прилично интензивна врска. Тоа беше моето прво искуство со хомосексуалец, за кого бев свесен дека е. Тој ми призна… Седевме во кафуле во Торемолинос и ги гледавме момчињата и го прашав: “Дали ти се допаѓа овој? Дали ти се допаѓа оној?” Уживав во искуството, цело време мислев како да сум писател: минувам низ ова – рече тој.

Авторот Џонс, кој веќе со децении е во култни рок-кругови, го посочи и фактот дека Дејвид Боуви, со кого беше пријател, исто така и рече дека имал сексуална врска со Ленон.

„Имаше и врски на Џон со Дејвид Боуви за кои самиот Дејвид ми кажа“. Според него, тоа се случило неколку пати. Тој не навлезе во детали, ниту јас инсистирав, но тој отворено кажа сè што имаше. И за Мик Џегер – пишува тој, додавајќи дека Боуви никогаш не ја криел сопствената наклонетост кон Ленон, што го импресионирало ова.

Џонс пишува дека Џон, според неа, бил дефиниран од женски фигури кои минувале низ неговиот живот. Првата од нив беше неговата мајка Џулија, која го остави двапати – еднаш кога го стави малиот Џон во грижата за нејзината сестра Мими, и вториот пат кога таа почина во сообраќајна несреќа додека тој беше уште тинејџер.

– Никогаш не престана да фантазира за неа, и ако се повикаме на терапевтот Артур Јанов, во еден момент тој ја посакуваше сексуално, прашувајќи се дали треба да се обиде да ја заведе – пишува авторот за наводите што биле снимки од телефонски разговори објавени по смртта на Џон.

Книгата зборува и за односот на Џон со неговата прва девојка Барбара Бејкер. Кога таа ќе го бараше, тој често се преправаше дека не е дома ако знае дека не може да има секс.

„Колку повеќе ја избегнуваше, толку повеќе го посакуваше“, кого без двоумење го нарекува шовинист на повеќе места.

Дека неговите љубовни врски биле ништо друго освен обични, раскажува и приказната за Меј Панг, a љубовница која за Џон била избрана лично од Јоко Оно, која наводно не била голема обожавателка на сексот.

Џон треба да помине извесно време во Лос Анџелес, каде што може да прави што сака без да ја посрамоти. Исто така, ќе му треба придружба да се грижи за него, да ја држи за рака и да стори сè друго. Така, г-ѓа Ленон ја избра Меј Панг.

 Таа имаше 22 години, потекнуваше од пристојно католичко семејство кинески имигранти. Беше убава, слатка, снаодлива и интелигентна. Имаше сјајна црна коса до колковите и ја држеше главата наведна. Предлогот да стане наложница на Џон ја шокираше. Особено што потекнуваше од неговата присвојна и приврзана сопруга – пишува Џонс, додавајќи дека Ленон и Панг поминале околу една и пол година заедно.

А, самата приказна за тоа како Џон ја запознал Јоко е во призмата на врската со друга жена.

– Џон ја запозна Јоко токму кога му требаше, две недели по смртта на Алма Коган. Таа беше опсесивна обожавателка која го следеше насекаде. Страшно му влегоа на нерви. Но, Алма почина и на Johnон му се случи нешто чудно. Сè се сврте наопаку. Јоко сигурно ја реализирала својата можност и ја искористила. Носеше панталони во врска и до крајот на животот ќе го контролира Џон и ќе биде доминантна – изјави неговата прва сопруга Синтија.

Двајцата живееја во необичен стил, и во необичен дом. Јоко наводно купила уметнички дела, недвижнини, фарми, говеда, бикови, па дури и (се претпоставува дека украдени) богатства од антички Египет.

– Во еден од нивните апартмани во Дакота направија египетска соба, за вистинската мумија во саркофагот да се чувствува како дома. Тие купија крајбрежна вила во Палм Бич, Флорида, каде што Џон обожаваше да седи, сам и само да зјапа во морето, пишува Џонс.

Во книгата, таа разработува низа теории поврзани со Битлси. Меѓу другото, тој тврди дека тие станале популарни не само во нивната Велика Британија, туку и во Соединетите држави, поради фактот што на таа нација и требаше некаква радост и нови идоли по смртта на Џон. Се смета, како што се очекуваше, и се раскажува приказната дека Јоко Оно е виновна за распадот на Битлси. Џонс не верува во тоа.

– Ниту една жена не можеше да присили ниту една од нив да ја заклучи приказната и да си замине, ако некоја од нив не сакаше. Дури и најпасивните набудувачи можеа да видат какви се арогантни шовинисти. За нив тие беа само бројка. Ниту Јоко, ниту Линда немаа таков вид на влијание да ги растурат. Зарем не е поверојатно дека Џон, кој очајно бараше излез, да ја искористи Јоко како жртвено јагне за да го напушти бендот? Можеби таа се согласи да учествува. Можеби заедно смислиле план. Сосема е можно таа да се согласи да ја превземе вината ако тоа ќе го олесни заминувањето на Џон – смета авторот на книгата.

Авторот исто така наведува дека имало бројни теории на заговор околу убиството на Ленон, од кои најистакнато е дека ЦИА и ФБИ стојат зад атентатот на Чепмен, кој имаше лопата на Џон за левичарски активизам.

Еден од соговорниците во книгата е Енди Пиблс, поранешен новинар на BBC Radio 1, кому Јоко му веруваше и даваше интервјуа исклучиво по смртта на Џон. Тој откри дека Јоко веќе неколку недели по атентатот веќе започнала да живее со Сем Хавадој, поранешен соработник на Ленон.

„Не можев да ги сфатам нејзините солзи како искрени“, рече Енди и додаде дека вдовицата била во врска со овој човек во следните 20 години и го облекувала во облека слична на онаа што ја носел Џон. Јоко и Сем се во врска подолго од Јоко и Џон, а раскинаа во 2000 година. Сем никогаш не зборувал за нивната врска и се претпоставува дека Јоко скапо му платила за тоа.