Луѓето тврдат дека е родена на улица: Како Едит Пјаф го хипнотизираше светот со својот глас!

19 декември, 2020
paris

Иако се вклопува во познатата париска легенда за тоа како Едит Пјаф буквално се родила на улица, тоа е само легенда. Таа, всушност, беше родена во болница четири дена порано, како Едит Гасион. Меѓу нејзините најжестоки обожаватели, сепак, стана вообичаено да се прикаже славниот шансониер како жртва на сиромаштијата и светот што ја експлоатираше во 30-тите и 40-тите години на минатиот век.

Денес, хроничарите од 20 век истакнуваат дека Едит Пјаф не била толку наивна и невина како што изгледаше и дека успешно жонглираше со љубовници и користеше тактики за секогаш да биде над конкуренцијата. Така, Џулиет Греко (92), пејачка и актерка, никогаш не и простила на Едит дека озборувала за неа.

„Не можеше да издржи други пејачи“, изјави Грекова во една пригода за „Ле Паризиен“. – Таа им рече на луѓето дека сум грд, лошо облечен. Бев дете, само 19 години, се обидував да започнам кариера.

Ако беше така, не треба да ги игнорираме околностите што ја направија Едит Пјаф лавица секогаш подготвена да се бори. Славната пејачка ја оставила нејзината мајка алкохоличарка кога била многу мала, па затоа се грижела нејзината баба. Кога имала седум години, нејзиниот татко Луис, кој патувал со циркусот, ја зел со себе, а потоа и ги научил на основите на изведбата на сцената. Дури и кога беше толку мала, нејзиниот глас беше толку силен што беше невозможно да не ја забележите и да не и се восхитувате. Нејзиниот татко наводно тврдел дека гласот на Едит го задушувал татнежот на лавовите. До тинејџерските години, таа веќе пееше на париските булевари и кафулиња.

Почна да ги менува љубовниците многу рано, а веќе на 17-годишна возраст го доби своето прво и единствено дете – ќерката Сесил, која почина од менингитис на само две години. Еден извор подоцна се заколнал, а историчарите сметаат дека тоа едноставно не е и не може да биде вистина, дека Едит морала да го продаде своето тело на странец за да плати за погребот.

Набргу по нејзиниот 20-ти роденден, таа беше забележана од Луис Лепл, сопственик на ноќен клуб кој ја претвори Едит Пјаф во париска cabвезда од кабаре, ја облече во црно и го охрабри нејзиниот репертоар полн со песни за болка и скршено срце. Се испостави дека станува збор за терен на кој легендарната шансоние сега добро плива, а нејзината слава започна да расте, да се шири, да цвета и да стане меѓународна музичка sвезда.

Иако во тој период животот на Едит Пјаф беше нешто полесен, барем од таа финансиска гледна точка, започнаа да следуваат емотивни превирања. Нејзината голема љубов Марсел Сердан, познат боксер, почина во авионска несреќа во 1949 година, по што Едит се препушти на алкохолизам и наркотици и дозволи темнината да ја обземе. Таа доживеа нервен слом и во 1960 година сфати дека и е доста од сè, па објави дека ќе го помине остатокот од животот покрај морето. Сепак, неколку месеци подоцна, на инсистирање на двајца млади текстописци, таа отпеа песна што и беше најпозната до денес – Нон, Не Регрет Риен.