Мајкл Џексон: Музички гениј и крал на поп музиката или ПЕДОФИЛ?!

1 септември, 2020
h_01774261-725x476

Мајкл Џексон беше американски музичар, текстописец, филантроп и еден од комерцијално најуспешните и највлијателните забавувачи на сите времиња. Роден е вчерашен, 1958 година па да беше жив денес ќе имаше шеесет и една година. Неговиот придонес кон музиката, танцот и модата, заедно со неговиот приватен живот проследен со силен публицитет, го направија значајна фигура во популарната култура за четири децении. Познат и како крал на попот, тој ја започна својата соло кариера во 1971 година, откако го направи своето професионално деби во 1964 година како водечки и најмлад член на Џексон 5. Деновиве за него се зборува дека бил и педофил кој силувал неколку момчиња со текот на годините – но со оглед дека тој повеќе не е со нас, како што наведуваат американските медиуми, никогаш нема да ја дознаеме вистината.

Во раните 1980-ти, Џексон стана доминантна фигура во поп музиката. Неговиот шести студиски албум „Трилер“, објавен во 1982 година, е најпродаваниот албум на сите времиња. Четири други негови изданија, Off the Wall (1979), Bad (1987), Dangerous (1991) и HIStory: Past, Present and Future, Book I (1995), исто така се меѓу најпродаваните мјузикли во Светот. Преку настапи и видеа, Џексон популаризираше неколку комплексни техники за танцување, како што се робот и месечен од.

Тој е широко заслужен за трансформацијата на музичките спотови од промотивна алатка во уметничка форма со музички спотови: „Beat It“, „Billie Jean“ и „Thriller“, што го направи првиот афро-американски уметник со силен публицитет на Музичката телевизија.

Неговиот уникатен музички звук, вокален стил и кореографија инспирираа бројни поп, рок, ритам и блуз и хип хоп изведувачи со рушење на културните, расните и генерациските бариери. Двапати воведен во Домот на славните на Рокенрол, неговите други достигнувања вклучуваат многу Гинисови рекорди, вклучувајќи го и рекордот за „Најуспешен забавувач на сите времиња“, 15 Греми награди, 26 Американски музички награди, 13 еден сингл и проценета продажба од над 750 милиони албуми ширум светот. Тој беше истакнат филантроп и хуманитарец кој заработи и донираше милиони долари поддржувајќи 39 акции и основајќи своја сопствена фондација.

Приватниот живот на acksексон е контроверзен со години. Промената во неговиот изглед беше забележана од крајот на 1970-тите и раните 1980-ти, со промени во обликот на носот и бојата на кожата што резултираше во широко распространето медиумско покривање. Во 1993 година, тој беше обвинет за сексуално злоставување на дете, иако не беше обвинет. Се ожени двапати, прво во 1994 година, а потоа во 1996 година, стана татко на три деца. Едно дете се роди од сурогат мајка. Во 2005 година, тој беше официјално обвинет за злоупотреба на деца, а потоа повторно беше ослободен.

Додека се подготвуваше за неговата последна концертна турнеја во 2009 година, 50-годишниот Џексон почина поради предозирање со седативи и лекови за смирување. Неговата комеморација беше прикажана во живо низ целиот свет и ја следеа околу милијарда луѓе.

Во текот на 2019 година беше објавен документарниот филм „Leaving neverland “, во кој двајца млади момчиња блиски до Мајкл Џексон тврдат дека тој со години сексуално ги злоупотребувал. Филмот предизвика различни реакции кај стотици илјади луѓе ширум светот, а многу од нив се убедени дека Џексон навистина бил педофил.

Слична ситуација се случи во 2003 година, додека Џексон беше сè уште жив, по премиерата на филмот на Мартин Башир „Животот со Мајкл Џексон“. Многумина тврдат дека контроверзниот документарец го закопал Кралот на попот и дека и тогаш на сите им било јасно дека неговиот однос со момчињата е во најмала рака чуден. Мартин Башир го праша Џексон во неколку наврати во споменатиот филм зошто, како четириесет и четиригодишен маж, спие во иста просторија со момчињата.