Меган се откажа од адвокатот затоа што тој помагал на Џони Деп!

23 септември, 2020
меган


Меган чувствува дека славниот адвокат е премногу фокусиран на спорот на холивудската sвезда, а истовремено сака да ја поддржи Амбер Херд, поранешната сопруга на Деп, која ја обвини холивудската sвезда за насилство.

39-годишната Меган Маркл покрена тужба против групацијата Асошиејтед весници лимитид (АНЛ), која стои зад британскиот таблоид Дејли меил и неколку други медиуми во 2019 година, но спорот секако ќе продолжи за некое време. Главната расправа во овој процес е закажана за 11 јануари 2021 година, беше одлучено во Високиот суд во Лондон, но она што повеќе одекна во јавноста беше како Маркл му го одзеде полномошното на неговиот поранешен адвокат Дејвид Шерборн.

Нејзиниот нов правен тим ќе го води Џастин Рашбрук, кој исто така ги застапува Наоми Кембел и J..К. Роулинг, а британските медиуми пишуваат дека постојат две клучни причини за тоа. Првото е дека Меган не била задоволна од првото рочиште со правната помош на Шерборн, а второто е дека истиот адвокат го застапува и Џони Деп во слична тужба против „Сан“.

Инаку, Маркл го тужи АНЛ за пет написи, кои се текстови во кои беа објавени делови од ракописно писмо што таа му го испратила на нејзиниот татко Томас во август 2018 година. приватност, но таблоидот ги негира сите овие тврдења.