Менувала мажи, земала опијати, била осудувана, сакала само еднаш: Контроверзниот живот на Наоми Кембел!

20 мај, 2020
Naslovna

Иако на 22 мај ќе наполни 50 години, Наоми Кембел, која има 34 години искуство во моделирање во работната книга и околу 40 милиони долари заштеда, сепак не се чувствува подготвена да замине во пензија.

„Не ми се допаѓа зборот„ пензија ““, рече таа во неодамнешното интервју. „Ако веќе не сакам да го сторам тоа, само ќе застанам. Но, никогаш нема да го кажам тоа. Сакам да бидам активна и мислам дека секогаш ќе бидам активен “.

Последната Мохиканка од оригиналната постава на супермодели од почетокот на 90-тите остана активна дури и откако цел свет замре поради вирусот корона, од каде се крие во нејзиниот стан во Њујорк. Од карантинот, таа ја започна серијата „Без филтер со Наоми“ на Јутјуб, каде има интимни разговори со нејзините познати пријатели како Синди Крафорд, Марк Џејкобс, Шерон Стоун, Никол Ричи или сестрите Вилијамс. Таа на Инстаграм емитува сцени од своето карантинско секојдневие, споделува совети за хигиена и веројатно тивко се радува во себе што нејзината опсесија со хигиената сега стана императив норма. Таа честопати истакнуваше дека нејзин омилен бренд е Детол, британски производител на производи за чистење, затоа што ги користи нивните производи уште од детството.

Мајката  Валери не била најсреќна што нејзината ќерка сакаше да биде на модните писти, но таа се согласи под услов да не го занемари училиштето. И така, егзотичната убавина од британско-кинеско-јамајканско потекло, со тело што некогаш Боно го опиша како дело на Божји раце, започна незапирливо да се искачува на модниот Олимп. Тоа искачување воопшто не беше лесно, затоа што модниот свет во тие години претпочиташе сини очи и русокоси модели со бела кожа, а арогантниот темперамент и остриот јазик на Наоми Кембел не беа по желба за модната естаблишмент.

Во пресрет на 16-тиот роденден на Наоми, таа се појави на насловната страница на британското издание на магазинот „Ел“, по што беше поканета во Париз, каде пристигна без па и накит, бидејќи ја ограбиле на патот. Во француската престолнина, таа стана муза и миленик на тунискиот дизајнер Азедин Алаја, живееше во неговата кралска куќа на Парк Ројал и преку него стана близу до големи sвезди како Тина Тарнер, Џери Хол и Грејс Џонс.

Во декември 1987 година, таа ја доби насловната страница на британското издание на Вог: таа беше првата црнка што била на тоа списасние. Следното лето, таа проби друга расна бариера и, со помош на нејзиниот пријател и ментор Ив Сен Лоран, влезе во историјата како прв црн модел на насловната страница на Францускиот Вог. Лорен му се закани на издавачот дека ќе ги повлече сите свои реклами доколку продолжат да ги отфрлаат насловите со црните жени и дури тогаш се распаднаа со тој моден апартхејд. Мирисајќи нови трендови, Ана Винтур ја стави Наоми Кембел на насловната страница на септемврискиот издание на американскиот Вог во 1989 година.

„Ана првпат го уредуваше септемвриското издание тогаш, најважното во годината, и мислам дека таа го издржа тешкиот терет на изборот за мене. Јас секогаш ќе бидам благодарна на неа“, рече таа.

Црниот пантер, како што беше повикана за нејзиниот изглед, карактерно и мачкино одење, некогаш се качи на нервите на модното дуо Долче и Габана, па ја заобиколија во широк лак, сè додека Кристи Тарлингтон и Линда Евангелиста отворено ги уценуваа: „Ако не ја земеш Наоми, не сметај на нас “. Солидарноста меѓу супермоделите беше една од нивните суперсили.

Некогаш плукнала и удрила во обезбедување која не ја препознале да ја пуштат да оди зад сцената на концертот на У2. Во 2005 година, таа ја претепала својата долгогодишна пријателка, италијанската актерка Ивон Скио, во луксузниот римски хотел Еден, па завршила во болницата. Во 1998 година, таа со својот мобилен телефон ја удрила помошничка Георгина Галанис, а во 2007 година ја удри чистачката Ана Сколавино во главата со Блекбери, бидејќи ги изгуби трепките. Сиромашната Ана мораше да ја шие главата, а агресивната Наоми беше казнета со пет дена услуга во заедницата; таа собираше ѓубре на улиците во Њујорк, секој ден во различна комбинација.

Таа ги толкуваше сопствените проблеми со недозволени супстанци и агресија како последица на трауматско детство. “Јас не сум расипана дива која губи контрола кога работите не одат по нејзиниот пат. Јас само се затемнувам кога моите најблиски ме пуштаат. Доаѓа длабоко во мене, како резултат на емоционално нарушување. Мислам дека тоа е последица на страдање од чувства како дете. дека мајка ми ме напушти, па ако чувствувам недоверба или предавство, завршена сум “.

На неа и беше забрането да лета со „Бритиш ервејс“ пет години, бидејќи таа полудела на Хитроу во 2008 година поради изгубениот багаж и плукнала двајца полицајци. Следното лето, бесот на Црниот Пантер падна врз папараците, кои се обидоа да ја снимаат во Сицилија со нејзиниот тогашен партнер, рускиот милијардер Владислав Доронин, па таа го удрила со торба на главата и му го изгребала окото. Поради тој напад, таа беше условно осудена на шест месеци затвор. Таа мораше да се оправда пред Хашкиот трибунал во 2010 година поради три „крвави“ дијаманти што ги доби во 1997 година како подарок од поранешниот претседател на Либерија, Чарлс Тејлор, кој подоцна беше осуден за воени злосторства.

Нејзиниот брак со Адам Клејтон, басистот на U2, се распадна по една година. Таа рече дека Роберт Де Ниро е нејзината прва вистинска љубов, сакала да има деца со него, но со нејзините љубоморни испади го оттргнала. Томи Ли, поранешниот сопруг на Памела Андерсон, брзо се олади од „тврдото девојче кое патува со 500 пара чевли и 82 фустани“ Таа на крајот на врската скрши сè во станот на италијанскиот бизнисмен Флавио Бријаторе.

Олигархот Доронин прекина со Наоми заради кинескиот Мис Универзум Луо Зилин, но тој ја и ја препушти поранешната џентлменска вила во Рублевка, дизајнирана од Заха Хадид. Врската на Наоми со Мајк Тајсон беше запаметена за жешката епизода од една забава во Њујорк: тие се заклучија во тоалетот и се занесоа во страстите додека неговиот менаџер стоеше чувар на вратата. Кевин Костнер, Лени Кравиц, Шон Пен, Ашер, Паф Деди и Хасан Џемел, моментално момче на пејачката Ријана, исто така се наоѓаат на верификуваниот список на мажи кои прелетаа низ животот на Наоми Кембел.

„Пријател сум со сите мои поранешни, освен со последниот“, сака да се каже непредвидливиот „Црн Пантер“, а кога е сега заљубена, можеби ќе го открие тоа на прославата на нејзиниот 50-ти роденден.