Модел се најде во лоша ситуација: Извинете, се збунив – вели таа!

8 септември, 2020
маникенка

Исландската манекенка и нејзината братучетка се во центарот на скандалот со фудбалерите Фил Фоден и Мејсон Гринвуд, но девојката вели дека не планирале да донесат никого во неволја.

Надија Сиф Линдал Гунарсдотир (20) откри дека разговарала со Гринвуд, ѕвездата на Манчестер Јунајтед пред тој да го посети Рејкјавик, но вели дека не знаела дека тој играл за тој фудбалски клуб.

Надија и нејзината 19-годишна братучетка Лара Клаузен завршија во хотелска соба со напаѓачот на Манчестер Фоден, и двајцата тврдат дека претходно не чуле за него, пишува The Sun.

Фотографии на двајца фудбалери и гореспоменатата девојка во хотел се појавија во исландските медиуми, што доведе до нивно протерување и казна од 1.360 фунти што требаше да ја платат за кршење на правилата наметнати од пандемијата на коронавируси. Тренерот Герет Саутгејт ги врати назад во Англија, како што е наведено, за кршење на правилата за карантин и коронавирус.

Се појави и видео на кое се гледа како девојчето зборува на телефон и се договара да пристигне во Хотелот.

Надија тврди дека не е одговорна за снимањето на нивниот разговор на Снепчат во јавноста, и вели дека девојчето не е таа.

Сакав да ја расчистам целата работа. Не им дадов ништо на медиумите. Јас не ги направив тие фотографии ниту го видов видеото. Не разговарав со него на телефон, тоа беше некој друг. Не знаев дека се ставени во карантин. Тие не заслужуваат ништо од ова, тие се одлични момци и одлични фудбалери. Не планирав да се случи ништо од ова. Повторувам, не им дадов ништо на медиумите и никогаш не би го сторила тоа “, напиша таа на Инстаграм.

Таа рече дека приказната ја објавила на Инстаграм еден час и ја споделила со нејзините најблиски пријатели, но некој направил скриншот.

‘Да, се збркав, никогаш не реков дека не. Но, ќе се бранам од приказни што не се точни “, додаде таа.

И двете девојчиња претходно во интервју за „Мејл Он“ тврдеа дека и двете играчи биле џентлмени, но не знаеле дека момчињата треба да бидат ставени во карантин.

„Многу ми е жал, не сакав да ставам никого во ваква ситуација, но не знаевме дека се ставени во карантин. Да го знаевме тоа, немаше да одиме да ги пречекаме. Не ни знаевме кој е Фил. Го прашав кој е затоа што навистина не ме интересира фудбалот, воопшто не го гледав. Не ни мислевме дека Мејсон играше за Манчестер Јунајтед. Оттогаш не разговаравме со нив. Не сакавме да им пречиме, а ни тие не контактираа со нас. Тие се убави момци, навистина, навистина драги ’, рече Надија.

Сите бевме млади и глупави и правевме грешки. Тие беа вистински господа и љубезни со нас. Навистина добри момци ’, додаде Лара.

И Манчестер Сити и Јунајтед ги осудија своите starsвезди за ваквото однесување, а истрагата за целиот инцидент ќе биде спроведена.

Гринвуд го избриша својот профил на Твитер откако оваа приказна излезе во јавноста, а Фоден се извини.

‘Сакам да им се извинам на моите соиграчи, вработените, навивачите, мојот клуб и семејството. Јас сум млад играч и имам уште многу да научам, но свесен сум за големата одговорност што ја имам во претставувањето на Манчестер Сити и Англија. Во оваа прилика, донесов лоша одлука и моето однесување не беше во согласност со очекувањата што ги имаат многумина од мене. Ги прекршив протоколите на Ковид кои беа во функција за да ме заштитат мене и моите соиграчи и колеги од Англија. Како резултат, сега не можам да патувам во Данска со нив и тоа ме повредува. Ќе извлечам важна лекција од оваа грешка и му посакувам се најдобро на мојот тим “, напиша Фоден на Твитер.