Монструмот им се заканувал на актерките: Жртвите на Вајнштајн отворено проговорија за злоставувањата

23 септември, 2020
onster


Додека многумина го поврзуваат движењето #MeToo со аферата Вајнштајн, која започна во октомври 2017 година, тоа е многу постара кампања. Првично од 2006 година, кога ова мото беше објавено за прв пат преку Мајспејс од активистката Тарана Бурк (47), која и самата беше жртва на сексуална злоупотреба.

Но, само кога актерката Алиса Милано (47) се сети на овие слогани на 15 октомври 2017 година и ги објави на социјалните мрежи, ги охрабри славните холивудски жени да го прекинат молкот за нивните непријатни искуства.

View this post on Instagram

Felt cute. Might delete later. 🤓

A post shared by Alyssa Milano (@milano_alyssa) on


„Сите оние кои објавуваат #MeToo на својот профил ќе дадат до знаење дека имале лоши искуства и дури тогаш ќе се види колку е голем овој проблем“, рече Милано и наскоро следеше одговор. Познатите американски актерки Ешли Џад (52), Џенифер Лоренс (30), Ума Турман (50), проследено со стотици други славни и помалку познати жени, објавени на нивните профили #MeToo. Роуз МекГован (47) беше меѓу првите што се изјасни против Вајнштајн.

View this post on Instagram

I am real

A post shared by Rose McGowan (@rosemcgowan) on

„Вајнстин ме натера да имам орален секс во хотел на филмскиот фестивал во Санденс во 1997 година, кога имав 23 години и штотуку го снимив филмот„ Крик “. Сега, кога го виде ѓаволот како се шегува, ми понуди милион долари да молчам“, рече таа е МекГован, кој доби тужба и отштета од 100.000 УСД. Ешли Џад потсети дека Вајнштајн бил приведен во хотелска соба под изговор на деловна средба и филмска улога. “Тој се појави во бањарка и ме праша дали ќе го масирам и ќе го гледам како се тушира. Одбив, а тој се обиде да ми се одмазди уништувајќи ја мојата кариера”, рече таа.