Можеби денес се изгледа идеално, но наследникот на британската круна имал тежок живот кој го прателе скандали

21 мај, 2020
Screenshot_2020-05-21 Možda se danas sve čini idealno, ali nasljednik britanske krune imao je težak život koji su pratili s[...]

Принцот Чарлс, најстарото дете на кралицата Елизабета и принцот Филип, како дете, тешко се снаоѓал во бројни улоги, но денес е среќен.

За принцот Чарлс, наследникот на британската круна, многумина сметаат дека имал среќа што се родил во кралско семејство, но сепак приказните од неговото детство кажуваат поинаку. Принцот е денес во брак со неговата долгогодишна љубов, надминал бројни фамилијарни проблеми, но ретко кој спомнува што се поминал Чарлс низ животот.

Идниот крал се родил на 14 ноември 1948 година како најстаро дете на кралицата Елизабета и принцот Филип. После раѓањето, кралицата го доела Чарлс но заради сипаници морала да престане, па нејзиното чедо често било одвоено од неа и нејзиниот сопруг. Многу често, по подолго време не биле заедно заради кралските обврски кои Елизабета ги имала. Ни Филип не успевал да најде премногу време за својот син бидејќи имал работа. Додека биле заедно, таткото го учел принцот да лови риба и други животни. Филип се грижел дека Чарлс бил мек по природа, па долго не се слагале и често се карале. Татковото однесување према принцот многумина го оценувале како насилничко.

Чарлс извесно време се школувал по дома, а кога се запишал во приватно училиште, имал многу проблеми бидејќи едвај наоѓал пријатели заради својата титула. Наследникот на круната многу го напатствувале и го исмејувале заради неговиот изглед. Најдобро се снашол во приватното училиште во Шкотска, а благодарен им е на професорите кои со својата строгост, го научиле многу за животот.

Обожава поло и од рана младост се натпреварува, па добил и бројни повреди на турнирите. Како 22 годишен дечко, на турнирот во Windsoru ја запознал Камила Шанд, во 1970 година, а парот бил во врска се додека не и се придружил на кралската морнарица година потоа. Шест години подоцна, тој ја запознал лејди Диана Спенсер и тие се венчале во 1981 година. Од самиот почеток, нивниот брак го прателе скандали. Чарлс отворено ги покажувал своите чувства кон Камила, а продолжил да се гледа со неа во текот на целиот негов брак. Најпосле, се венчале во 2005 година.

Денес Чарлс е потполно поинаква личност од онаа пред 50 години и ужива во друштво на своите внуци.

Според кажувањата на извори блиски до принцот, внимава неговите внуци да се секогаш среќни и сака да имаат поинакво детство од она што тој го имал.