Бијонсе го престигна Мајкл Џексон во бројот на хитови

3 јули, 2020
scscscscscs

Бијонсе во моментов го држи рекордот со Мајкл Џексон како изведувач кој има најмногу ТОП 40 хитови во својата кариера. Нејзината најнова песна „Црна парада“, посветена на антирасистичките протести во Америка, дебитираше на бројот 37 на списокот ХОТ 100 на Билборд, што овозможи на овој голем успех во кариерата.

Песната е објавена во петок, 19 јуни годинава.

„Среќен празник, се надевам дека ќе продолжиме да славиме, дури и во овие времиња на криза. Ве молиме, продолжете да верувате во вашата убавина, сила и моќ. „Црната парада“ ве слави, вашиот глас и вашиот дух. „Сите пари од заработката одат на афроамерикански претприемачи низ целата земја“, напиша Бијонсе на Инстаграм.

Покојниот крал на поп музиката го доби својот четириесетти најдобар хит 40 со помош на постхумната песна „Не ми е важно“, која ја објави раперот Дрејк во 2018 година.